Close

20/08/2013

Vakko Aqua Florya Mağazası

Vakko1Vakko’nun butik mağaza konsepti ile açılan yeni mağazası İstanbul Avrupa yakası, Aqua Florya alışveriş merkezinde yer alıyor. Her perakende satış noktasında olduğu gibi aydınlatmada temel hedef ürünlerin ön plana çıkarılması. Bu amaçla tavanda kullanılan dar açılı çerçevesiz armatürler bir yandan ürünleri vurgularken diğer yandan mekânda dramatik bir etki yaratıyor. Bu armatürlerin yerleşiminde müşterinin ürün ile yakınlığı esnasında ürün üzerine gölge düşmemesi için ışık açıları, kullanılan lensler, raf-tavan ile ürün-kullanıcı arası mesafeler ayrı ayrı değerlendirilerek dikkate alındı.

 Metin: Mustafa Akkaya

Raf içi gizli aydınlatmalar ile raf sınırları belirlenirken aynı zamanda ürünlere arka fon ışığı sağlanıyor. Bu sistem kullanıcının ışık kaynağını bire bir görmesi ile oluşabilecek kamaşma riskini minimum düzeye indirerek, ürünlerin doğru algılanmasına yardımcı oluyor.

Vakko4

Projede bir diğer önemli konu ise mağazadaki ürünlerin renklerinin müşteriye doğru bir şekilde aktarılması. Müşterinin ürünü mağazadayken gördüğü renk ile doğal ışıkta gördüğü renk arasındaki farkı minimize etme amacıyla renksel geri verimi en yüksek ışık kaynakları seçildi. 2750K renk sıcaklığı ve CRI (colour rendering index) değeri yüksek olan ışık kaynakları ile mekân içerisinde istenilen etki oluşturuldu.

Vakko “Wedding-Düğün”, mağaza konseptinde önemli bir yere sahip. Bu bölümdeki aydınlatma konsepti, gelinliği müşterinin üzerindeyken en vurgulu ve en doğal şekilde sunmaya yönelik geliştirildi. Tavanda kullanılmış olan barrisol aydınlatma; mekânı ışıkla doldururken dar açılı armatürler podyum noktasına yönlendirildi.

Vakko3

Vitrin aydınlatmalarında 2 yaklaşım bulunuyor. Manken olan bölümlerde podest içerisine yerleştirilmiş olan dar açılı armatürler, mankenlerin gölgelerini arka fona düşürerek dramatik bir etki yaratıyor. Kutu içerisi ürünlerin sergilendiği bölümlerde ise dmx kontrollü, lineer dinamik beyaz ışık kullanılarak dikey ahşap panel yüzeyleri yıkanıyor. Işık değişimi; farklı iklimsel dönemlerde hava sıcaklığının değişimiyle birlikte, dinamik beyaz ışık yüzeyleri, sıcak beyaz – soğuk beyaz ışık rengi aralığındaki farklı renk sıcaklıkları ile sağlanıyor.

2013 Nisan ayı içerisinde tamamlanan aydınlatma projesi ile mekânlar arası akışkanlığı destekleyen sade fakat bir o kadar da dikkat çekici bir mağaza ortaya çıkmış.

 

Projeye katılanlar:
İşveren: VAKKO
Uygulama: Pronova Yapı ve Proje Yönetim
Aydınlatma tasarımı: ZKLD Light Design Studio – Zeki Kadirbeyoğlu, Mustafa Akkaya, Elif Caner, Pınar Ersü; www.zkldstudio.com

Uygulanan ürünler:
Xicato LED modüllü Kreon armatürler: Aplis in Line 165 ve Aplis in Line 80, Vestel: Dinamik beyaz power LED wallwasher, İstanbull Elektronik: smd LED line.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir