Close

09/05/2023

IN-formaL, Galataport – İstanbul

Metin: Sinem Erman

IN-formaL, yeni mağazasını Galataport’ta açtı. Erkek giyimden kadın giyime, mücevherden aksesuara, çantadan ayakkabıya kadar uzanan geniş bir skalada giyim ve aksesuar ürünlerinin satışının yapıldığı mağaza, kadınlara ve erkeklere yönelik iki ayrı mekanda hizmet veriyor. 

Mağazalar, ‘Man ve Woman olarak’  aynı konseptte tasarlanmış ancak feminen-maskülen zıtlığını yansıtan renk seçimleri ile farklılaştırılmış.

Dalgalı yüzeylerin bolca kullanıldığı, mekanlar arasında yumuşak geçişlerin olduğu,  birbirini tamamlayan renk ve malzeme seçimleriyle şekillenen bu davetkar mağazada, kendinizi kumaş kıvrımları arasında dolaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Aydınlatma tasarımı projesinin temel hedefi, mimarinin arka plan oluşturarak teşhir edilen ürünleri ön plana çıkarması ve bunu yaparken kullanıcı konforunun üst seviyede tutulmasıydı. 

İç bükey duvarlar, gizli aydınlatma nişleri ile ön plana çıkarıldı ve kumaş katları etkisi güçlendirildi. Tavanda yer alan dalgalı yüzeylerde aydınlatma montaj tekniği bakımından özel çözümler (gömme rozanslı yönlendirilebilir spotlar) tercih edildi. 

Raf altlarında gölge oluşumunu azaltmak amacıyla her raf altı konseptte, esnek form alabilen lineer gizli ışık armatürleri kullanıldı. 

Ada teşhir üniteleri ve genel aydınlatma için tilt açısı yüksek (tavandaki eğri form nedeniyle) gömme spot yerleşimleri yapıldı. 

Oturma alanları ve kasa bölgelerinde kullanılan yuvarlak halka sarkıtlar, form olarak bu bölgeleri tanımlayarak mağaza içerisinde hızlı fark edilen odak noktaları oluşturdular. 

Vitrin bölgesinde  teşhir önü ve teşhir arkasında,  çift taraflı  ray yerleşimleri yapılarak, aynalaşmanın önüne geçildi. Aynı zamanda mağazanın eğri formlu duvarlarının rahatça algılanabildiği derinlik hissiyatı korunmuş oldu. 

Giyinme odalarında kullanıcıların denedikleri kıyafetleri iyi algılayabilmelerini sağlayan, ayna ile entegre lineer ışık kaynakları tercih edildi.

IN-formaL, mağaza mimarisiyle uyumlu aydınlatma şeması ile kullanıcılarına keyifli ve konforlu bir alışveriş deneyimi sunuyor.

Projeye katılanlar:

İşveren: Dream Hospitality & Retail 

İç mimari: Zemberek Tasarım 

Aydınlatma tasarımı: PLANLUX

Fotoğraflar: Gürkan Akay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir