Close

06/04/2023

Quadran, İzmir

Metin ve Fotoğraf: Müge Çalışkanelli Yağcı

İsviçre’nin lüks saat markaları ve dünyaca ünlü mücevher markalarının buluşma noktası olan Quadran Luxury Timepieces, İzmir’de ilk mağazasını İstinyePark AVM’de açarak Galataport, Yalıkavak Marina, D-Maris Koyu ve İstanbul İstinyePark’dan sonra Türkiye’nin beşinci mağazası oldu. 

Doğuş grubunun lüks segment mağaza grupları arasında yer alan Quadran, İzmir İstinyePark AVM giriş katında cadde mağazası olarak yer alıyor. 

Aydınlatma tasarımına başlanırken, mağazanın cephe konumunun doğu olması günün farklı saatlerinde ve mevsimlerinde alacağı gün ışığına bağlı durumu tasarım kriterleri arasında yer aldı.

Diğer taraftan, alışveriş deneyimi ve mağazanın kurumsal kimliği aydınlatma tasarımında önemli rol oynadı. Ürün odaklı aydınlatma atmosferi tasarlanırken markanın kimliği ve segment grubu ışığın değerleri, rengi ve hiyerarşisi detaylı düşünülen konular arasında idi.

Genel aydınlatma ışık renk sıcaklığı sıcak beyaz 3000K olarak belirlenirken, vitrin ve teşhir ünitesi aydınlatma rengi 3000K ve 4000K olarak iki farklı renk sıcaklığı ile aydınlatıldı. Bu farklılaşma sayesinde mağaza vitrin ve teşhir ünitesindeki ürünlerde farklı renk ve dokular daha belirgin şekilde ön plana çıkarıldı.

Farklı ışık açılarına sahip, CRI 90+ ışık renksel geriverim özellikli, sıva altı downlight armatürler belirli gruplar halinde kullanılarak sergi ünitelerinde bulunan saatlerin daha vurgulu aydınlatılmasını sağlandı.

Mağazanın genel aydınlatmasını sağlayan orta ve geniş açı sıva altı downlight armatürlerin yanı sıra mimari detayı vurgulayan ve farklı bir ışık katmanı oluşturan gizli lineer aydınlatmalar mağaza içerisine ambiyans aydınlatma etkisi yaratıyor.

İç mekanın merkezinde konumlandırılmış özel üretim dekoratif sarkıt aydınlatma, mağazada odak noktası oluşturarak ışık katmanlarına farklı bir boyut getirdi. 

Cadde mağazası olması sebebiyle, gün içerisindeki gün ışığı yoğunluğuna bağlı olarak aydınlatma kontrol sistemi DALI olarak belirlendi. Gündüz ve akşam saatlerinde farklı ışık seviyelerinde senaryolar ile ziyaretçilere keyifli bir alışveriş deneyimi sunulması hedeflendi.

Projeye katılanlar:

İşveren: Doğuş Perakende 

Aydınlatma tasarımı: Line Lighting Design

İç mimari: Designist

Kullanılan ürünler: iGuzzini (Laser downlight), Redi (Gizli aydınlatma)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir