Close

03/01/2023

Under Armour Mağazaları, İstanbul-Gaziantep

Metin ve Fotoğraf: Mustafa Akkaya

1996 senesinde marka hayatına Amerika’da başlayan Under Armour, giderek operasyonlarını büyüterek spor dünyasının her alanında sporcuların her türlü ihtiyacına yönelik giyim malzemesi ve ayakkabı üreten ve tanınan bir marka haline geldi. Türkiye pazarında da spor ürünleri alanında kimliğini oluşturan ve bilinirliğe sahip olan marka, mağaza sayısını giderek arttırarak daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

LINE, Under Armour markasının Türkiye pazarında sayılarını arttırmaya başladığı birçok mağazalarının aydınlatma tasarım çalışmalarını üstlendi. Şu ana kadar Akasya AVM, Zorlu AVM İstanbul, Mall of İstanbul ve Under Armour Gaziantep Tatlı Limon şubelerinin tasarımları tamamlandı.

Markanın 2022 yılı yeni mimari konseptine uygun olarak tavanın siyah ve aşağıdaki ürünlerin odak noktasında bulunduğu bir aydınlatma konsepti belirlendi. Ürün kataloğunun farklılaşan renk, tasarım ve malzemeleriyle birlikte mağaza içinde yakalanan dinamik havayı ve marka kimliğini vurgulayacak şekilde oluşturulan aydınlatma konsepti, mağaza içerisinde sürekliliği sağlarken aynı zamanda gözün algılayabileceği aydınlık seviyeleri arasında dramatik farklar yaratarak sergilenen ürünleri ön plana çıkarıyor.

Aydınlatma konseptine hizmet edecek şekilde mağaza içlerinde yönlendirilebilir olarak kullanılan iki farklı açı ve güç değerlerine sahip ray spotlar, genel aydınlatmaya katkı sağlarken aynı zamanda ürünler üzerinde odak noktaları oluşturarak ürünlerin sergilenmesini amaçlıyor.

Mağaza içlerinde dramatik ışık etkisini vurgulamak için ürünler ve sirkülasyon alanları üzerindeki ışık seviyeleri farkı ortalama 5 kat olarak belirlendi. Ürünler üzerinde ort. 1500 lux değeri sağlanırken sirkülasyon alanları zemin düzleminde ise 300-400 lux değerleri yakalandı. 30 derecelik açıya sahip ray spotlar çevre duvar yüzeylerinde daha homojen bir ışık geçişi sağlarken, müşterilerin sergi alanları arasında dolaştığı sirkülasyon alanları da endirekt şekilde aydınlatılıyor. Raylar arasında yer alan homojen dağılımlı lineer aydınlatmalar ise genel aydınlatmaya katkı sağlarken dramatik etkinin sert gölgelerini de yumuşatarak konforlu bir aydınlık seviyesi sağlandı.  Diğer taraftan, 12 derecelik ray spotlar ise ürünlerin sergilendiği duvar raflarına ve sirkülasyon alanları ortasında bulunan sergi alanlarına odaklanarak ürün odaklı bir aydınlatma konseptinin ana şemasını oluşturmakta. 

Marka kimliğini yansıtan farklı, canlı renk ve malzemelere sahip ürünlerin kendisini en doğru ve gerçek niteliklerinde yansıtabilmesi için bütün mağaza içlerinde renksel geri verim değeri çok yüksek CRI 98 ve 3000K renk sıcaklığına sahip ray spotlar ve lineer sarkıt aydınlatmalar kullanıldı. Böylece mağazanın en önemli konularından birisi olan renklerin doğru algılanma konusu en iyi şekilde çözümlenerek ziyaretçilere nitelikli bir ışık ortamı sunuldu.

Projeye katılanlar:

İşveren:  Doğuş Perakende Satış Giyim ve Aksesuar

İç mimari:  GLOBAL

Aydınlatma Tasarımı: LINE Lighting Design

Yerel iç: 3RDF

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir