Close

15/01/2020

36. IALD Uluslararası Aydınlatma Tasarımı Ödülleri, IALD Merit Ödülü: Rothy’s, Fillmore – San Francisco, California, ABD

Electrolight tarafından gerçekleştirilen ABD, San Francisco’daki Fillmore’da bulunan Roth’s aydınlatma tasarımı, IALD Merit Ödülü’nün sahibi oldu.

San Francisco, California, ABD’deki Fillmore Caddesi’nde bulunan Rothy’s prototip mağazasının içini dolduran cesur ama sakinleştirici mavi ve mor aydınlatma, müşterileri, ürünü keşfetmek için teşvik ediyor.

Rothy’s ayakkabıları geri dönüşümlü su şişelerinden üretiliyor. Electrolight tasarım ekibi, markayı göz önünde bulundurup sürdürülebilir aydınlatma tasarımlarının ana itici gücü olarak maviyi benimsemiş. Renk kesinlikle markayla bağlantılı ve müşterilerin üzerinde hızla etkisini bırakıyor. Jüri tasarımı “baştan çıkarıcı” olarak nitelendirdi.

Ana hedef, mekânı daha büyük hissettirmekti. Bunu başarmak isteyen tasarım, bakış açısını değiştirmek ve çok daha geniş bir alan yanılsaması sunmak için tavanda çizgiler ve düzensiz dörtgen formlar kullanmış.

Aslına bakılırsa, aydınlatma sistemi tüm tavan düzlemini kapsadığı için tavan, tasarıma yönelik birincil araç olarak hizmet ediyor. Yangın söndürme sistemi, klima, duman dedektörleri, hoparlörler, alarm ve gün ışığı sensörlerini barındıran metal kanallar görünürlüğü azaltmak için siyah boyanmış. Açıları ve aydınlatmayı dikkate almak için tasarlanan bu kanalların içine LED aydınlatma da yerleştirilmiş.

Sıkı yasal gereklilikler nedeniyle, tasarımcılar çözüm olarak aydınlık tavan membranının arkasında minimal aydınlatma kullanmış. Her ayrıntısı, her keskin kenarı, her eğimi mükemmel düşünülüp tasarlanmış üç boyutlu, resimli bir yapboz hayal edin.

LED şerit ışıklar, suyun akışkanlığını taklit etmek için her bir membran çevresi boyunca yanlara monte edilmiş. Mavi ışık geometrik dalgalar olarak okunurken beyaz ışık ise tekdüzelik sunuyor.

Parlama kontrolü ve görsel konfor için kamaşma önleyici (bal peteği) lenslere sahip LED lambalar, gerektiği şekilde değiştirilebilen ürün teşhir aydınlatma seçenekleri sunuyor.

Aydınlatma tasarımı, sokak düzeyinde güçlü bir etki ve dikkat çekici bir marka ifadesiyle müşterileri içeri davet ediyor.

Projeye katılanlar:  

Aydınlatma tasarımı: Claudio Ramos, IALD, CLD, Lu-Yu Huang, IALD

Mimari: MEM Architecture

İç mimari: Steven Volpe Interior Design

Fotoğraflar: ©Rothy’s, ©Lu-Yu Huang, ©Electrolight

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir