Close

09/10/2019

Focus Lighting, Old Forester Distilling Co.’yu aydınlatıyor

Focus Lighting, Bravura Architects ve Imagination’daki deneyimli tasarımcılarla birlikte çalışarak Louisville, Kentucky’deki yenilenmiş Old Forester Distillery’nin aydınlatmasını tasarladı. Modernize edilerek şehirdeki tarihî Whiskey Row’a -Old Forester’ın 1870’de kurulduğu yer- geri dönen mekân, hem faal bir içki fabrikası hem de kapsayıcı bir misafir deneyimi yaşatma işlevi görüyor.

Yeni tasarım mimarlık, tarih, markalaşma ve hikaye anlatıcılığının dikkatlice ele alınmasını gerektiriyordu, ancak asıl zorluk, bu yaratıcı düşüncelere sadık kalırken, aynı zamanda çalışan bir üretim tesisi için gerekli olan fonksiyonel aydınlatmayı da sağlamaktı.

Aydınlatma ekibi bunu, perakendecilik, otelcilik, müze ve endüstriyel tasarımda kullanılan aydınlatma ilkelerinin kusursuz bir şekilde bütünleştirilmesiyle başardı. Sonuç, konuk deneyimini damıtma işlemleriyle iç içe geçirerek Old Forester’ın nesillerdir saygı duyulan burbon yapım sanatına çağdaş bir bakış açısı oluşturuyor.

Binanın en can alıcı kısmında, 1,3 metre yüksekliğinde heybetli bir bakır kolon imbik var. İmbiğin canlı rengi, yukarıdan 7 renkli LED spotlar ve aşağıdan RGBA projektörler ile vurgulanıyor. Doğal ışık, merkez atriyumun tavan penceresinden değişerek geçerken LED aydınlatma, görsel olarak hoş bir dengeyi koruyacak şekilde soğuktan sıcağa ayarlanıyor.

Ziyaretçiler, turlarına 4500 galonluk fıçıların burbon karışımını dört güne kadar tuttuğu bodrum katından başlıyor. LED raylı ışıklar karışımı yukarıdan çarpıcı bir şekilde aydınlatırken, bir kat aşağıya monte edilen ilave ışıklar konukların, cam ve ızgara zeminden tankların heybetine hayran kalmalarını sağlıyor. Damıtma işleminden mümkün olduğunca ilham alan, fıçı yapım evindeki dairesel LED sarkıtlar, fıçıların ahşap çıtalarını bağlamak için kullanılan metal halkaları anımsatıyor. Bu da odaya canlı bir ışık katmanı sağlıyor -endüstriyel çalışma ortamına sıcaklık ve konfor unsuru ekleyen uygun maliyetli bir yaklaşım.

Tasarımcılar ayrıca, patlayıcı alkol buharının yarattığı risk nedeniyle tehlikeli bölge olarak belirlenmiş birkaç alanla da mücadele etmek zorunda kaldılar. Aydınlatma ekibi burada patlamaya dayanıklı LED projektörlerden yaratıcı bir şekilde faydalanarak parlamalarını çelik borudan yapılmış özel korumalarla maskeledi.

Aydınlatma ekibi, burbonun ve onun üretim sürecinin sergilenmesi için en uygun aydınlatma koşullarını anlamak amacıyla kapsamlı bir araştırma yürüttü. Tasarımcılar, araştırmaları sırasında, tadım seanslarında burbonu incelerken 2700K renk sıcaklığında net bir arka plana ihtiyaç duyulduğunu keşfetti. Bu da ekibi, büyük dairesel arkadan aydınlatmalı panelleri tadım odalarının tavanlarına entegre etmeye yönlendirdi. Dairesel aydınlatma, konukların kadehlerini net, aydınlatılmış bir yüzeye kaldırmasını sağlıyor, böylece burbonun renklerini ve yoğunluğunu net bir şekilde görüp değerlendirebiliyorlar.

Atriyumun alt kademesindeki perakende teşhir ünitelerinin, esneklik sağlamak üzere hareketli raflara sahip olması gerekiyordu. Aydınlatma tasarımcıları,  düşük voltajla çalışan şerit LED’leri metal raf desteklerine entegre etmek için doğramacılarla birlikte çalıştı. Bu sayede aydınlatılmış raflar, kablolu elektrik bağlantıları olmadan tamamen ayarlanabilir hale geldi.

Tarihi binanın mimarisi ve damıtma işleminin çağdaş sunumuyla birlikte bu kapsayıcı deneyimin aydınlatması, çok sevilen bu Kentucky markasının zengin hikayesini anlatmaya yardımcı oluyor.

Proje detayları:

Fotoğraflar: Ryan Fischer

Aydınlatma tasarımı: Brett Andersen, Joshua Spitzig, Justin Keenan Miller, David Kinkade

Haber kaynağı: https://illumni.co/lighting-design/focus-lighting-illuminate-old-forester-distilling-co/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir