Close

19/08/2013

Tema İstanbul Showroom

Tema2Tema İstanbul Showroom, Halkalı İstanbul’da bulunan, toplam 1.500 m2 alana sahip bir ofis binası. Toplam 4.000 üniteden oluşan konut kompleksi, beş yıldızlı otel, eğlence ve alışveriş merkezinden oluşan projenin satış ofisi ve showroom mekânı olarak işlev gören binasıyla, her gün binlerce otomobilin geçtiği TEM otoyoluna yüzünü dönen, yeşil, eğimli bir topoğrafyada, ufka doğru uzanır şekilde konumlandırılmış.

Bina fonksiyonlarını barındıran kütlenin cephesi reflekte cam ile kaplanmış. Zeminle, siyah çakıldan oluşturulan bir yansıma havuzu aracılığıyla teması kesilmiş beyaz eliptik kaburgalar, fonksiyonel yapıyı sarıp bütünleştiriyor.

Metin: Rüya İpek Balaban, Gizem Balıkçıoğlu
Fotoğraflar: Yunus Özkazanç, Kerem Yazgan, Naveen Mehling

Tema1

Gün içinde zamana bağlı olarak, binayı saran kaburga, bağlam ile çeşitli etkileşimlere girerken, dikkati kendine çekiyor. Gündüz, reflekte cam ile kaplı yüzeyi sayesinde, binanın fonksiyonel kütlesi hemen hemen görünmez hale geliyor. Fonksiyonel kütlenin görünmezliği sebebiyle, binayı saran kaburga strüktür, uzayda yüzüyormuş gibi bir görsellik yaratıyor. Gece ise, kaburga strüktür aydınlatıldığında, bina bir ışık heykeline dönüşüyor. Yavaş yavaş renk değiştirirken, karanlık içinde otonom bir obje halini alıyor.

Projektör ile aydınlatılan kaburganın içinden geçen, ahşap kaplı ve gömme LED aydınlatmalı köprü; maket holü ve grafik panellerine kadar uzanıyor. Fonksiyonel amaçlı bu aydınlatma sistemi ziyaretçinin ilgisini içeriye çekiyor. Ana girişin aydınlatması, “spider” cam taşıyıcı elemanların içine LED aydınlatmalar entegre edilerek sağlanıyor. Çelik ve evonik WHDC 10 difüzör pleksiden oluşan ve showroom’un şeklini andıran avize; giriş lobisindeki aydınlatmanın en göz alıcı ögesi. Farklı yüksekliklerde kullanılmış PVC gergi ile kaplanmış dikdörtgen prizma aydınlatmalar dinamik bir ortam yaratırken, hafiflik ve uçar bir illüzyonu desteklemek için kolonların tavan ile buluştuğu noktada LED aydınlatmalar kullanıldı. Lobide bulunan saksı bitkilerin de yerde buluştuğu noktalarda evonik pleksi difüsör ve LED aydınlatmaları kullanılarak süzülme hissi destekleniyor.

Tema7

İç içe geçen halkalar kurgusunda planlanmış olan maket holü ve aydınlatması, ortada bulunan maketlere ilgi çekme amaçlı olarak tasarlandı. Maket holünde ve 1. katın tavanında 3000K gün ışığı, sıcak beyaz LED ile aydınlatılmış PVC gergi tavan kullanılıyor. Maketlerin üzerinde bulunan galeri boşluğu halka kurgusunu güçlendiriyor. Fonksiyonel amaçlı olarak tasarlanmış yaklaşık 10° lensler ile güçlendirilmiş “power LED” aydınlatmalar; çelik taşıyıcı sistemine monte edilerek maket masasına ışığı odaklayıp ziyaretçinin ilgisini maketlere çekiyor.

Kompleksin satış ofisleri ve banka ofislerinde esnek bir aydınlatma sistemi kullanıldı. LED ile ayrıca aydınlatılmış tavandaki yarıkların içinde raylar üzerinde kayan “track light” sistemi, mekân düzenine göre aydınlatmanın ayarlanabilmesini sağlıyor. “Kafe-deck” bekleme alanında LED + 25° LED power emitter ile noktasal seriler halinde aydınlatma şeritleri kullanılarak ferah ve aydınlık bir ortam yaratıldı.

Tema8

Merdivenlerin aydınlatmasında ise ahşap basamakların içine teker teker entegre edilmiş temperli lamine, şeffaf cam içinde yansıtılan beyaz LED aydınlatmalarla ziyaretçileri üst kata davet ederken, merdiven boşluğundaki avize görsel olarak gözü aşağıda bulunan zen bahçesine yönlendiriyor. Murano cam tüplerden oluşan avize, amber ve yeşil tonlarıyla gelen sıcak ve soğuk ışıklarıyla bir şelale efekti yaratıyor. Tavandan avizeyi koparmak için pleksi difüzör içine yerleştirilmiş LED kullanıldı. Lensler ile kuvvetlendirilmiş power LED aydınlatmalar ile ince Murano cam tüplerin yüzeyleri aydınlatılarak merdiven boşluğu etkileyici bir mekana dönüştürüldü.

Bina strüktürü ile dikkat çekiyor, bu dikkatin gece devamı için ise aydınlatma akıllıca kullanılıyor. Sonuçta, TEM otoyolundan geçerken gözlerin ister istemez takip ettiği showroom hedefine ulaşmış gözüküyor.

Projeye katılanlar:
İşveren: Mesa, Kantur-Akdaş, Artaş, Öztaş Ortak Girişimi
Mimari ve iç mimari proje: Yazgan Tasarım Mimarlık
Peyzaj projesi: Yazgan Tasarım Mimarlık
Statik projesi: Probi İnşaat
Mekanik projesi: GN Mühendislik
Elektrik projesi: HB Teknik Mühendislik
Yangın projesi: Karina
Aydınlatma tasarımı: Yazgan Tasarım Mimarlık; www.yazgandesign.com, Compact Promotion – Naveen Mehling; www.compactpromotion.de

Uygulanan ürünler:
Lobi Avize: Fiberli – Epistar RGB Lineer şerit LED – Evonik WH 10 DC difüzör
Satış ofisi ve banka ofisleri: ASSAN Raylı spot + Osram Halospot ECO SP 6°+24°+40° Energy Saver
PVC gergi tavan ve gizli aydınlatmalar: AFM Group – Epistar 50×50 tripple chip gün ışığı 3528 şerit LED
Maket Masası aydınlatması: Tripple power LED
Merdiven Avize: Evonik WH 10 DC difüzör içine gömme 3528 LED baza – 4 mm çapında Murano cam tüpler üzerine yansıtılmış power LED – Power optics XP 11° lens
Lounge ve deck tavan aydınlatması: Cree LED downlight – 25° lens – Akrilik difüzör
Giriş Holü döşeme aydınlatması: Fiberli Ledline LLU profil aydınlatma
Arlight gömme spot DG-1138-OPY, Arlight dikey camlı spot DG-1220
Aydınlatma kontrol sistemi: Siemens, Nicolaudie STICK KE1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir