Close

03/09/2014

Holly Bradshaw-Clegg’in ışıklı taburesi: Pascal Stool

PLDPascalStool1Holly Bradshaw-Clegg’in Pascal Stool isimli taburesi; katmanlardan oluşan köpüklerin doldurulmasından ve bir dizi lamine çam ağacı çubuğunun sıkıştırılmasından meydana geliyor. Kullanıcı oturduğunda tabure aktive oluyor ve çubuklar alttaki köpüğü sıkıştırıyor, böylece cihazın devreye girme işlemi tamamlanıyor.

Bradshaw projesi hakkında şöyle konuşuyor: “Günlük aktivitelerimi yansıtırken geliştirebileceğim bazı basit görevleri not aldım. Genellikle sandalyemde konforum yerindedir. Rahatlamaya, okumaya ya da bilgisayarımda çalışmaya hazırımdır. Sadece fark ettim ki tüm bunlar sırasında ışığı açmayı unutuyorum.”

PLDPascalStool2Bradshaw: “Bu problem taburenin hemen yanında basit bir ışık düğmesi ile çözülebilirdi ancak ben bunu bir adım daha ileri götürmek istedim. Bu yüzden tabure ile pozitif olarak etkileşime girme fikri üzerine odaklandım. Tüm tasarımın “sürpriz” ögesi üzerine kurulmasını istedim.”

PLDPascalStool3Çam çubukları köpüğün içine doğru hareket ettikçe ergonomik bir şekil oluşturuyorlar ve bu durum tabureyi göründüğünden daha konforlu bir hale getiriyor.

PLDPascalStool4Taburenin bir ucu yüksek derecede parlak beyaz renkteki çelik ile kaplı ve sabitleştirilmemiş. Böylece isteğe göre ahşap, çelik ya da desenli oturma bölümü oluşturulabiliyor.

PLDPascalStool5Bradshaw: “Form fonksiyonu takip eder fikrinin savunucusu olarak kullanıcıyla etkileşimin açığa çıkmasını hedefledim. Ayrıca taburenin ergonomik olarak her bireyin oturuşuna göre nasıl konumlanabildiğini de göstermek istedim.”

PLDPascalStool7Bradshaw-Clegg, çeliği kesmek ve eğebilmek için Metco Engineering ile çalıştı. Ahşap bölümleri şekillendirebilmek adına ise Computer Numerically Controlled (CNC) teknolojisini kullandı.

PLDPascalStool8Çelik aynı zamanda hem oturağın altındaki hem de yere değen ayaklar için de kullanıldı.

PLDPascalStool9Bradshaw-Clegg: “Taburenin üst kısmı çubuklar için boşaltıldı. Alt taraf ise elektronik muhafazalar ve tabureye ayakların monte edilebilmesi için özel olarak tasarlandı.”

PLDPascalStool10Işık, üfleme cam lambadan kendini gösteriyor ve manüel olarak kumaş kordona asılı çelik köke kısmi olarak gömülmüş tahta süngüyü döndürüyor.
Bradshaw: “Materyaller arasındaki zıtlığı seviyorum. Bu yüzden metal ögeler için derinliği ve lamine çam ahşabının damarlarını vurgulamak adına oldukça beyaz parlak bir boya seçtim.”

PLDPascalStool11Clegg: “Kontrast materyalleri kullanma fikri aynı zamanda taburenin tabanından lambaya kadar giden ve metal kolun içine gömülü siyah-beyaz kumaş kordona da yansıdı.”

PLDPascalStool12Bradshaw-Clegg şu anda Wellington Üniversitesi’nde Design İnnovation (Yenilikçi Tasarım) bölümünde öğrenim görüyor.

PLDPascalStool13Bradshaw’un Pascal Stool isimli çalışması “New Zealand Best Awards 2014” ödülleri için finalist olarak seçildi. Yarışmanın kazananları Ekim’de duyurulacak.

Haber kaynağı: http://www.dezeen.com/2014/08/18/holly-bradshaw-clegg-pascal-stool-light/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir