Close

02/01/2014

Gölün üzerinde parlayan 1000 LED eldiven

PLDLake11000’in üzerinde şişirilmiş ve aydınlatılmış lateks eldiven, Fransa’daki bir gölde “su üstüne” çıkıyor. Bu enstalasyonun dizaynı İspanyol aydınlatma tasarımcıları Luzinterruptus’a ait.

Multi-disipliner sanat çalışmalarının yer aldığı Bienalle Panoramas Festivali’nde gösterime sunulan enstalasyonda LED aydınlatma ve hava ile dolu 700 çift eldiven, suyun üzerinde yüzdürüldü. Eldivenler bir kez hava ve ışıkla doldurulduklarında, ördek sürülerinin ve doğal akıntıların olduğu noktada suya bırakıldı.

Projenin tasarımcıları enstalasyon hakkında şunları ifade ediyor: “Böyle bulanık ve içine girilmesi kesinlikle yasak olan bir suda, onun derinliklerinde tuhaf ve tekinsiz bir şeyin olduğu hissini yaratmak istedik.”

PLDLake2Enstalasyon gizemli göl sakinleri filmindeki trajik olaylar sonucu göle batan vücutların olduğu sahnelerden ilham almış. Projede “eldivenler” birbirlerine bağlanmış durumdalar ve altlarında suyun dibine doğru cesetler olduğuna referans veriyorlar.

PLDLake3
Tasarımcılar: “Işığın varlıkları olmak, kişinin kendi deneyimine göre, yüzerek ya da batarak yol almayı gerektirebilir. Biz çalışmamızda her şeyin oldukça mükemmel göründüğü doğal ve pastel bir atmosferde ışıklarımızla fazla bir şey eklemeye gerek olmayacağını düşündük. Bu yüzden tasarımımızda gizem ve karanlık temalarını hedefledik.” diye konuşuyor.

Bordeaux yakınlarında Parcs des Iris et de l’Ermitage’daki gölde gerçekleşen gösterim birkaç gün sürdü ve sonrasında tüm materyaller toplanarak geri dönüşüme gönderildi.

Haber kaynağı: http://www.dezeen.com/2014/12/30/luzinterruptus-coming-afloat-lighting-installation-1400-latex-gloves-lake/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir