Close

17/09/2014

V&A müzesindeki devasa aynalarla sanat şöleni

PLDDoubleSpace7
Londra Tasarım Festivali 2014’te, V&A müzesinin Raphael Galerisi’ndeki resimler, tasarımcı Edward Barber ve Jay Osgerby’nin enstelasyonu sayesinde, iki devasa aynalı yapının içine yansıtılıyor.

PLDDoubleSpace4
Barber ve Osgerby’nin BMW için hazırladığı Double Space (Çift Mekân) çalışmasında;  birbirlerinin uçlarına konumlandırılmış iki devasa panel, müzenin içinde yer alan galerinin tonozlu tavanının altına asılmış.

Her parça, bir tane düz bir tane de dış bükey tarafı olmak üzere, uçak kanadına benzer şekilde yapılmış.

PLDDoubleSpace3

Galerinin resimleri ise panelin içine aynalarla yansıtılmış. Paneller ziyaretçilerin tepesinde döndüğünde, mekânda bulunan kişiler, bu parlayan yüzeylerde kendilerine de görebiliyorlar.

PLDDoubleSpace6

Barber: “Siz bu yansıtıcıların illüzyonu tarafından tamamen emilmeye başlıyorsunuz. Biz bu çalışmayı galeri için tasarladık çünkü resimler ve taban ile birlikte çok zengin duruyor. Beyaz bir alanda bu kadar muhteşem bir etki olmazdı” diye konuşuyor.

PLDDoubleSpace2

Mekanizmanın gizlendiği merkezi yatay bir kirişin etrafında pimlenmiş iki yapı, birbirlerinden bağımsız olarak hareket ediyor.

Bazen birbirlerine uygun ritimlerde, bütünlük içinde hareket edebiliyorlar. Bazen ise farklı yönlere gidiyorlar.

PLDDoubleSpace1
Barber çalışmaları hakkında şöyle konuşuyor: “Biz bir obje değil bir deneyim yaratmak istedik. Ziyaretçilerin evlerine bir analizden çok burada yaşadıkları deneyimden bir parça götürmelerini istedik.”

PLDDoubleSpace5
Mühendislik işlerini Arup’un yaptığı, monte edildikten sonra yansıtıcı panellerle örtülmüş enstelasyon mekânı parçalara bölüyor.

Barber: “Görünenin arkasında çok fazla iş var. En zor kısmı ise enstelasyonu kapıdan geçirebilmekti.” diye konuşuyor.

Barber sözlerine şöyle devam ediyor: “ Onu dengede tutabilmek, döndürebilmek ve güvenli olmasını sağlamak mekâna gelmeden ve buraya görmeden pek de düşündüğünüz bir şey değil.”

The Double Space enstelasyonu 24 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek. Bu tarihten sonra şu anda duyurusu kesinleşmemiş başka mekânlara taşınacak.

Barber enstelasyonla ilgili sözlerine şunları da ekliyor: “ Yaptığımız çalışma başka şık bir mimari parçanın içine de yerleştirilmeli. O gerçekten bir nesne değil; o tamamen yansıttığı ile ilgili.”

Barber ve Osgerby, 21 Eylül’e kadar devam edecek olan  Londra Tasarım Festivali boyunca  Vitra’nın mobilya tasarımlarına da sunacaklar.

Tüm fotoğraflar için BMW’e teşekkürler.

Haber kaynağı: http://www.dezeen.com/2014/09/15/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir