Close

21 July 2015

250 renkli ışıktan “beyaz ışık” yaratılabilir mi?

250Color1Bradford’daki Ulusal Medya Müzesi’nde yepyeni bir sanat enstalasyonu gösterime sunuluyor. Enstelasyon, 250 tane renkli flüoresan ışık ve 30 m (98ft) boyutundaki aynalardan oluşuyor.

Sanatçı Liz West, bu çalışma için, gözün görebildiği en uzak noktaya kadar uzayabilen bir “parlaklık efekti” yaratan aynalı duvarlardan oluşan bir oda yaptı. Odadaki bu parlaklık efekti mesafeyle birlikte bozulmaya ve yok olmaya başlıyor.

Çalışma, belli renklerin birleşiminin nasıl beyaz ışık yarattığını gösterebilmek üzere tasarlandı.

Enstalasyon müzenin, ışığın yıllardır eski kameralar, başka yapay dokularla fotoğraf ve sinemada nasıl kullanıldığını göstermek adına düzenlenen, Light Fantastic sergisinin de bir parçası. 18 Temmuz’da gösterime açılan enstalasyon 1 Kasım 2015’e kadar ziyaret edilebilecek.

Haber kaynağı: http://www.bbc.com/news/entertainment-arts-33549929

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *