Close

31/07/2015

İlk defa beyaz olarak parıldayan lazer: Var olan potansiyelin tam spektrumu

Lazer1Lazer her zaman modern teknolojik cephanede çok yönlü bir araçtır. Belirli bölgelerde, belli dalga boylarında, uçsuz bucaksız enerji sağlayabilir.

Ancak bir konuda yetersiz, daha doğrusu “kısa” kalır: Lazerler belirli tek bir noktada var olan dalga boyunda ışık yayarlar. En azından şimdiye kadar öyleydi…

Lazer2Düşük ışık altında, tek bir lazer parlaklığındaki renk imgeleri

Arizona State Üniversitesi’nden bir ekip, kırmızı, yeşil ve mavide eş zamanlı olarak yanan beyaz bir lazer geliştirdi. Bu lazer insan gözü tarafından algılanabilen %90’dan fazla rengi kapsıyor.

Lazer, çoklu-segmentte, kırmızı, her segmente uygulanan ışığa bağlı olarak yeşil ve mavi ışığı farklı proporsiyonlarda yayan katmanlı materyalli, sentetik bir nano-yaprakla hafifleştirildi. Dalga boyu 191 nano metre olan lazer, yapılan çalışmaya göre; türünün en büyüğü olma özelliğini taşıyor. Araştırmacılar malzemeyi çinko alaşımı, kalsiyum, sülfür ve selenyumla 1.800 Fahrenheit’tan daha fazla bir dereceye ulaşan 121 santimetrelik tüpte “büyüttüler”.

Peki beyaz bir lazere sahip olmak ne demek? Lazerler gün geçtikçe transparan lazer gösterimlerinde daha çok kullanılmaya başlandı. Lazerle beyaz rengi yeniden üretebilmek bu teknolojilerin geçerliliğini korumaları için oldukça büyük bir adım. Ayrıca bu lazerler, bilgi transferinde muazzam olanaklara da sahipler.

Aslında beyaz LED ışıkları kullanarak yapılan kablosuz bilgi transferi çoktan gösterime sunulmuş durumda. Lazerler ise LED’lerin de üzerinde bir gelişme çünkü Li-Fi ışığın hafif geçişlerini okuyarak çalışıyorlar ve LED’lerden çok daha iyi uyumlanabiliyor. Beyaz ışık bu sinyallerin, renk spektrumunun birçok alanına iletilmesine olanak tanıyor. Böylelikle bilgi transferi için artı yollar oluşturulabiliyor. ASU ekibi, geliştirdikleri beyaz lazeri “böyle bir ışık için oluşturulabilecek en son form” olarak nitelendiriyor.

Haber: Dave Gershgorn
Fotoğraflar: Arizona State Üniversitesi/Nature Nanotechnology
Haber kaynağı: http://www.popsci.com/scientists-have-finally-made-white-laser

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir