Close

02/11/2015

Beyaz LED renk sıcaklığı farkıyla baş etme kılavuzu

WhiteColorTBeyaz LED teknolojisi, aydınlatma pazarında pastadan kademe kademe daha fazla pay almaya devam ederken LED aydınlatmalara dair bir ihtiyaç da giderek artmaya başlıyor.

Bu ihtiyaç şu: Halka üreticiler ve uzmanlar tarafından, göreceli olarak karışık teknik terimleri, açıklamak. Üstelik bunu yaparken de hızlı ve kolay olmaya odaklanılmalı.

LED renk tutarlılığını açıklamak
LED renk tutarlılığı kolay anlaşılır bir açıklama gereksinimi olan önemli terimlerden bir tanesi. Herkes renk tutarlılığının olmadığını fark edebilir, özellikle beyaz ışık durumlarında. Aşağıdaki fotoğraf bunu açıkça gösteriyor; beyaz LED ışığının farklı tonları bulunuyor.

WhiteColorT2Bu en uç örneklerden diyebiliriz. LED’lerde veya armatürlerde beyazın tüm tonları karışmış durumda: Tek bir enstelasyonda sıcak beyaz, saf beyaz ve soğuk beyaz. Diğer taraftan aynı fenomen ayrı ayrı sıcak beyaz, doğal (saf) beyaz ya da soğuk beyaz olarak pazarlanan ürünler için de geçerli.

Beyaz ışığın farklı tonları vardır
Genel bir fikir birliği olmamakla birlikte; LED’ler için sıcak beyaz ışık, renk sıcaklığı skalasında 2500K-4000K değere sahiptir. Bunun yanında saf beyazda bu değer 4000K-5000K , soğuk beyazda ise 5000K-10.000K’dir.

WhiteColorT3Kolay açıklayabilmek için önce sıcak beyaz LED’lere odaklanacağız. Bu saf ve soğuk beyaza da uygulanabilir.

Sıcak beyaz LED’ler, diğer tüm üretilen ürünler gibi, materyale ve işlem varyasyonlarına sahiptir. Örneğin Nichia’nın sıcak veyaz LED’leri 2580K ile 4260K renk sıcaklığına sahiptir. Eğer onlar şerit ya da armatürlerin içine direkt olarak entegre edilirlerse renk tutarsızlığı olan ürünlere neden olurlar ve bu da genellikle kullanılamaz.

WhiteColorT4Bu problemin üstesinden gelebilmek için LED’lerde üretici tarafından renk çeşitlendirmesi yapılmalıdır.

Renk çeşitlendirilmiş LED’ler, “Chromaticity Bins” (Kromatik Ambarlar) olarak bilinen yığınlarda gruplandırılırlar. Bir LED üreticisi olarak Nichia, sıcak beyaz LED’leri dört Bins’de gruplandırır ve bu bizim kolay açıklamamız için mükemmel bir örnektir.

LED’lerin Chromaticity Bins’lerini bir deste kartla açıklamak

Her Bin’i bir deste karttaki sembollerle eşleştirebiliriz:
SW27 – Sinek (2580K-2870K)
SW30 – Karo (2870K-3220K)
SW35 – Maça (3220K-3710K)
SW40 – Kupa (3710K-4260K)

WhiteColorT5Bu en basit sınıflandırmalardandır ve tıpkı destedeki kartlardaki gibi takip edilmesi gereken daha önemli detaylar vardır. Destedeki her sembolün kartlarda bir numarası vardır. Sembolü BIN olarak düşünürsek o zaman kartlar alt-bin’leri (sub-bin) temsil eder. Nichia için alt-bin’lerin (kartların) numarası 16’ya kadar çıkabilir.

WhiteColorT6
LED teknolojisi için bir düzen yerleştirirken LED Kromatik Bin’lerini seçmenin özelliği

Sınıflandırma nosyonu kolay gibi gözükürken üreticiden LED sipariş etmek o kadar kolay değildir. Bu konuda şöyle bir yorumda bulunulabilir; eğer kart destesi LED Bin’lerimizin seçimini sembolize ediyorsa kendi düzenimize göre herhangi bir kartı seçebiliriz. Ancak bu doğru değildir; Bin Destesi’nden asla bir kart seçemeyiz. Dahası iki tane de seçemeyiz. En fazla sembolümüzü seçebilir (Karo mesela) ve desteden bu sembole sahip üç kart almayı isteyebiliriz.

LED Kromatik Bin’lerini sipariş ederken seçimlerimiz: Seçimleri kart destesiyle açıklamak

1. Sadece kart sembolü (sadece Bin) seçin
En kolayı düşük fiyatla kullanılan seçenekler. Örneğin Sinek kartlarını seçtik (SW 2580K-2870K) diyelim. Teslimatımız tamamen sıradan bir numara ve Sinek kartlarından bir seti içerecektir. Bu seçimi yapmadan önce, renk sıcaklığında farklılıklar görünür olacağı için, projemizin herhangi bir zorlukla karşılaşmayacağından emin olmalıyız. Bu seçim genellikle sokak ve noel aydınlatmaları için güzeldir.

2. Kart sembolü seçin ve siparişte yedi kart isteyin ( Yeni Kademe MacAdam Elips Sınıflandırması)

Düşük fiyatlı ikinci en kolay seçimdir. Eğer sinek kartlarından seçersek (SW 2580K-2870K) teslimatımız sıradan bir sayı ve desteden yedi alt-set içindeki kart setini içerecektir.

WhiteColorT7
3.Kart sembolü seçin ve sırayla beş kart isteyin ( 5 Kademe MacAdam Elips Sınıflandırmalı Bin)

LED teknolojisindeki ilerlemelerle, kartlarla açıklanabilen, Nichia MacAdam Elipsleri’ne dayanan Bin sistemini kamuoyuna tanıttı.

Eğer Sinek kartları seçersek (SM273 2580K-2870K) teslimatımız sıradan bir sayı ve desteden beş alt-set içindeki kart setini içerecektir. Birçok proje için bu sınıflandırma tatmin edicidir.

WhiteColorT84. Kart sembolü seçin ve sırayla üç kart isteyin. (Üç Kademe MacAdam Elips Sınıflandırmalı Bin)

Şu anda LED üreticiliğinin bizi getirdiği nokta bu. Örneğimize devam edersek sinek kartlarından (SM273 2580K-2870K) bizim teslimatımız sıradan bir sayı ve desteden üç alt-set içindeki kart setini içerecektir. Bu seçimle renk sıcaklığındaki farklar neredeyse görünmez olacaktır.

WhiteColorT9MacAdam Elipsi’nde ilk “kademede” renk farkı görünür değildir. İki-dört kademeye kadar zorlukla görünür. Beş ya da daha fazla kademede ise kolayca fark edilir.

Projeye bağlı olarak kabul edilebilir renk farklılığı üç “kademe” ile seçilmelidir. Bugün için bu en iyi “olabilirliktir”.

Haber: Victor Adrian Floroiu
Haber kaynağı:
https://www.linkedin.com/pulse/white-led-color-temperature-difference-easy-guide-how-floroiu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir