Close

25/06/2015

Araştırmacılar açıkladı: “Pembe diye bir renk yok”

PembeÖzellikle küçük kızların favori rengi “pembe” her daim kadınlık, romantizm ya da bahar mevsimiyle özdeşleştirilir. Ancak bilim adamları bu rengin gerçekte var olmadığını açıkladılar. Aslında araştırmacılara göre bu renk sadece aklımızda “var”.

Pembe, spektrumun iki zıt yanında bulunan, kırmızı ve morun bir birleşimi. Bu yüzden kırmızı ve morun kaynaşmasına olanak sağlaması için gökkuşağı renklerini bükmeden doğada var olamaz. Araştırmacılara göre bu teorik olarak mümkün değil. Gözümünüzün ve beynimizin adeta “inşa” ettiği bir renk olarak pembeye ya da pembe bir nesneye baktığınızda aslında gerçek anlamda ışığın pembe dalga boylarını görmüyor olabilirsiniz. Bu renk, bilim adamlarına göre pembe olarak görünüyor çünkü ışığın diğer dalga boyları pigmentler tarafından emilirken belli dalga boyları yansıtılıyor. Bu yüzden aktarıcı değil, yansıtıcı bir renk olan pembeyi görebilirsiniz. Beyin onu objelerden sıçrayan ışığını adeta “tercüme ediyor”.

Bilimsel bir radyo programı olan Radiolab’n sunucusu bu bilmeceyi açıklarken pembeyi “uydurulmuş renk” olarak tanımlıyor.

Tüm bunlara rağmen, daha önce Xerox, Kodak gibi firmalara danışmanlık yapmış olan Hawaii Üiversitesi’nden Profesör Jill Morton konu hakkına farklı düşünüyor. Morton popsci.com’a yaptığı açıklamada şunları söylüyor: “Elbette pembe bir renk. Ancak ışık spektrumunun bir parçası değil. O ekstra-spektral bir renk ve ortaya çıkması için başka renklerle karıştırılması gerekiyor. Eğer bir tüp pembe boya alırsanız ve içine beyaz katarsanız pembe elde edersiniz. Örneğin sulu boya çalışıyorsanız, çok fazla miktarda su katar ve bunları kağıt üzerinde kullanırsanız yine pembe elde edersiniz. Teknik olarak gökkuşağı renklerinde pembeyi ortaya çıkaramayacağınız doğrudur. Ancak ışığın içinde diğer renkleri karıştırdığınızda pembeyi elde edersiniz. Bu görsel dünyayı nasıl yorumladığınızla ilgilidir.”

Haber kaynağı: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2112339/Sorry-girls-colour-pink-doesnt-exist-just-pigment-imagination.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir