Close

03/06/2015

Ahrenshoop Sanat Müzesi Projesi

Ahrenshop1Proje, 32. IALD ödülleri kapsamında Awards of Merit (Meziyet) ödülüne layık görüldü.

Ahrenshoop Sanat müzesi ilk olarak 2013 yılının Ağustos ayında deniz kenarında bir mevkide açıldı. Binanın yeniden düzenlemesinde temel nokta sazdan yapılmış müzeye bitişik çatı evlerin resimsel algısını sağlamaktı.

Ahrenshop2Merkezi lobinin etrafında çevrelenen beş odalı grup, tek bir sergi alanını oluşturuyor. Her alan uzunlamasına yatay gün ışığı açılışlarıyla döşenmiş. Uzaysal, gölgesiz bir ışık dağılımı yaratmak için pirzmalar tavan pencerelerine entegre edilmiş. Termal yalıtımlı metal paneller dış cephe kaplaması için tercih edilmiş. Rast gele çemberlenmiş bronz paneller canlı bir bina kılıfı yaratıyor. Bitişik üçlü LED downlight’lar girişte yüksek bir parlaklık oluşturuyor, binanın dıştan etkisini güçlendiriyor ve avluyu aydınlatıyor.

Ahrenshop5Tüm bu bileşenlerin etkileşimi ziyaretçileri müze girişi boyunca yönlendiriyor, rehberlik ediyor ve binanın içten de parıldamasını sağlıyor. Galerilerdeki yapay aydınlatma, tıpkı güneş ışığındaki gibi, ışığın aynı deliklerden içeri girmesini sağlamak üzere tasarlanmış. Aydınlatma ögeleri rüzgârlıklara monte edilmiş ve bu ışık profilleri çok yönlü bir şekilde ışığı mekânda yayıyor. Aydınlatma kontrolleri her aydınlatma kaynağında bir ya da iki lambayla aktive edilebiliyor ve kısılabilme özellikleri sayesinde aydınlatmanın 50-250lx arasında ayarlanmasına olanak tanıyor. Daha vurgulu bir aydınlatma için 3 aşamalı takip sistemi, projektörlerin uyum saplayabilmesi açısından, aydınlatma profilinin altına yerleştirildi.

Ahrenshop6Lobi ağırlıklı olarak duvar yüzeylerindeki downlight wall washer’larla aydınlatıldı. Duvarların vurgulanması boyunca uzaysal sınırlar görünür kılınarak hoş bir oda deneyimi yaratıldı. Raflar mobilyaya entegre edilmiş, gizli, parlak şerit profillerle uygun bir şekilde aydınlatıldı. Jüri üyelerinden biri projeye dair şunları söyledi: “Bu aydınlatma tasarımının güzelliği zarif bir sadelik barındırmasında. Ziyaretçi için tamamen görünmez ve mimariden hiçbir şey götürmüyor. Kendi teknik çözümü içinde sofistike ve dizayn çözümü de elegan.”

Projeye katılanlar:

Art Museum Ahrenshoop
Osteseebad Ahrenshoop, Almanya

Aydınlatma tasarımı: Maik Czarniak, Simon Hochreiter, Benjamin Dorff, Adreas Schulz, IALD/Lich Kunst Licht AG
Fotoğraf: Stephan Müller

Haber kaynağı: http://ialdawards2015.conferencespot.org/008-art-museum-ahrenshoop-1.2062519

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir