Close

01/06/2015

The Brown Institute for Media Innovation Projesi

Brown1Bu sene 32.’si düzenlenen IALD ödülleri kapsamında Awards of Merit (Meziyet) derecesine layık görülen projenin ödülünü Buro Happold’dan PeiChun Yang ve Gabe Guilliams bizzat teslim aldı.

Columbia Üniversitesi’ndeki Brown Enstitüsü, teknoloji ve öykü anlatıcılığı evrimine adanmış eşsiz bir akademik deney. Projede aydınlatma; oldukça zahmetsizce enstitünün çeşitli programlama ihtiyaçları için dönüşüyor. Mekânın birbirine bağlı konseptini desteklemek için aydınlatma tasarımcıları, oda için atmosfer ışığı ağı oluşturabilmek adına, aydınlatma ögeleri seçtiler. Network’de bulunan her öge, uzunluğu boyunca direkt olmayan bir aydınlatma sağladı. Bu dolaylı aydınlatma, borunun baş kısmının yarısı kesilerek ve içine düşük voltaj LED armatürler yerleştirilerek elde edildi. Borunun alt kısmının ¾’lük kısmı kesilerek LED armatürlerin yerleştirilebileceği bir alan bırakıldı.

Brown2Akrilik silindir borunun alt kısmı ve armatür üzerinde kaydırılarak bir tornavida setiyle bağlandı. Özenli bir şekilde tasarlanmış paneller, medya içeriği gösterimi için boş bir kanvas görevi gördü. Baş üstü aydınlatmasını ortadan kaldırmak ve dimleme olanağı sağlamak ise yansıtılan görüntülerin algılanma kapasitesini maksimuma çıkardı, göz yorgunluğuna neden olan periferik kontrastı azalttı. Alana yerleştirilen aydınlatmaların yoğunluğu ASHRAE 90.1 tarafından izin verilen düzeyden %28 daha az. Tüm bölgeler tek bir armatür tipiyle yaratıldı: Uzun ömürlü, rafsız, lineer LED’ler. Her armatür manyetik olarak mekânda düzenlendi. Böylece aydınlatma değişimi hızlı ve basit oldu. Projeyi değerlendiren jüri üyelerinden birinin yorumu ise şu şekildeydi: “Alanın aydınlatması, eğlenceli, yaratıcı, fonksiyonel ve maaliyet açısından uygun. Oldukça sıkıcı bir mekânı dinamik ve eğlenceli bir alana dönüştürüyor.”

Brown3
Projeye katılanlar:

The Brown Institute for Media Innovation at Columbia University School of Journalism
New York, NY USA

Aydınlatma tasarımı: Pei-Chun Yang, Gabe Guilliams/ Buro Happold
Mimari: Marc Tsurumaki, Paul Lewis, David J. Lewis/ LTL Architects
Proje Yönetimi: John Morrison, Keith Greenwald/ LTL Architects
İşveren: Columbia Üniversitesi
MEP Mühendisleri: Buro Happold
Gün ışığı danışmanı: YR&G
Fotoğraf: Gabe Guilliams, Michael Moran/ OTTO

Haber kaynağı: http://ialdawards2015.conferencespot.org/009-1.2064846

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir