Close

28/05/2015

California Palace of the Legion of Honor, Salon Dore Projesi

PLDSalon1Bu sene düzenlenen 32. IALD ödülleri kapsamında “Award of Merit” (Meziyet) ödülüne layık görülen projenin tasarımını “Auerbach Glasow French” gerçekleştirdi.

Fransız dönemine ait odanın aydınlatma restorasyonu göz aldatıcı şekilde basit görünüyor: Tarihsel aydınlatmalar ve gün ışığı. Gerçekte ise, çoklu aydınlatma sistemleri ve gün ışığını taklit eden aydınlatma; mimari ve tarihsel armatürlerin içine ustaca gizlenerek yapay bir şekilde odayı aydınlatırken otantik bir ışık sağlıyor.

Gallery 11

Gallery 11

Bu restorasyonda odanın, dönemin aydınlatmalarını kullanmak dahil,18. yüzyıldaki görünüşüne geri dönmesi isteniyordu. Müzenin küratörü çağdaş aydınlatma armatürlerinin görünür olmaması konusunda ısrarlıydı. Böylece projenin tasarımında fiber optik spot ışıkları avizenin içine saklandı, parlak otomotiv ışıkları tüm tarihsel armatürlerin içine yerleştirildi. Gün ışığı etkisine LED uplight’lar ve MR16 spot ışıkları kullanılarak ulaşıldı. Bu tarihi avize, duvar aplikleri ve Paris’in gri ışığı salondaki öncelikli ışık kaynakları olarak görünüyordu. Jüri üyelerinden bir tanesi proje hakkında şunları söyledi: “Ziyaretçi bir zaman yolculuğuna davet ediliyor ve ışığın mükemmel kullanımı, efektlerin inceliği sayesinde bu mekânın daha önce nasıl olduğunu tam anlamıyla görüyor.”

PLDSalon3Tarihi armatürler proje için tekrar kablolandı, 7W wax faux mumla güçlendirildi. Hareket ettirilmesi için oldukça kırılgan olan avizenin elektiriksel restorasyonu sitede yapıldı. Mum ışığını artırmak yerine 14 voltluk 1W 15.000 saat ömürlü değiştirilebilir otomotiv “parlak ışıklar” tüm tarihi armatürlerin içine saklandı. Böylelikle hem kendilerini hem de etraflarını saran yaldızlı mimariyi vurguladılar. Bu aydınlatma kaynaklarını gizlemek zihni zorlayan bir çalışmaydı çünkü dört duvardaki merkezi aynalar çoğu saklama alanını ortaya çıkarıyordu.

İpler armatürlerin süslemelerine sıkıştırıldı, kablolama yüzey boyunca ve armatürlerin arkasına döşendi, müze çalışanlarının akıllıca boyaması sayesinde de saklanabildi. 150W’lık metal halide aydınlatıcı, tavanın üstüne konumlandırıldı. Kehribahar renkli filtreli fiber optik spot ışıkları; kapıların, aynaların, mobilyanın üzerindeki kabartmaların içine gizlendi. Gri “Paris’in seher vakti” efekti 5.28” derinliğindeki pencere boşluğunda yere montelenmiş 10° LED uplight’larla sağlandı. Açık lenslere sahip MR 16 spot ışıkları ve koruyucu yüzler camlardan giren alacakarnlık ışığının direkt etkisini güçlendirdi. Ayrıca mimariyi ve mobilyayı düşük seviye dolgu ışıkla aydınlattı.

Başka bir jüri üyesi ise bu projeyi şöyle değerlendirdi: “Fiber optiklerin ve LED kaynaklarının görünmez entegrasyonu çok etkileyici; yüksek derecede teknik bir başarı sağlıyor. Mekân aydınlatma şeması içinde dönüşüyor; bu da bütünüyle dönemin karakteristiklerini hissettiriyor. Aydınlatma kaynakları görünmez ve tamamen göze batmayan bir hale dönüşüyor.”

Projeye katılanlar:
California Palace of the Legion of Honor, Salon Dore
San Francisco, CA USA

Aydınlatma tasarımı: Patrıcia Glasow, IALD, Marlene Lieu/ Auerbach Glasow French
Mimari: Adrew Skurman Architects
Elektriksel Müteahhit: Decker Electric
Fotoğraf: Henrik Kam/Fine Arts Museums of San Francisco, John F. Martin

Haber kaynağı: http://ialdawards2015.conferencespot.org/007-california-palace-of-the-legion-of-honor-salon-dor%C3%A9-1.2062518

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir