Close

14/07/2016

The NBCUniversal Lobi ve Asma Kat Restorasyon Projesi, New York

NBC 30 Rock

Aydınlatma tasarımını Cooley Monato Stüdyo’nun yaptığı proje, 33. IALD ödül töreninde Merit (Meziyet) ödülünün kazananlarından biri oldu. Proje ayrıca, Sustainability (Sürdürülebilirlik) ödülüne de layık görüldü.

NBCUniversal Lobi ve Asma Kat Restarasyonu; 1930’ların art-deko tasarımının özünü yakalarken aynı zamanda mekanı çağdaş teknoloji ile yeniliyor. Bina, tarihi yapılar listesinde olduğu için tasarımcılar kod uyumundan muaf olsalar da; mimari özellikler için 0.6W/sf aydınlatma güç yoğunluğu kullanılmış. Bu da “lobi” alanı için ayrılan ASHRAE 90.1-2007 ödeneğinin yarısı anlamına geliyor.

Yeni özel yapım, ortak merkezli halkalardan oluşan avize; asma katın odak noktası. Avizeye gömülü LED’ler yeşil mermer duvarları vurguluyor. Avizenin uplight ve duvar çevresi aydınlatması, düşük tavanlara ve koyu renk bitirişlere rağmen, insanın modunu yükselten bir his oluşturuyor.

Jüri üyelerinden bir tanesi proje hakkında şu yorumlarda bulunuyor: “Ana aydınlatma ögesinin detaylandırması ve genel aydınlatmayla birlikte aydınlatılmış kasalar; mekanın iç tarafını eski ihtişamına geri döndürüyor.”

Çoklu dairesel kemerler kubbeli yapının görkemli havasını yükseltiyor. Lineer ve kıvrımlı kemerler hakim mimari formları vurguluyor; kubbeli taraftan lounge’a (salon) geçişte adeta yüzen düzlemler oluşturuyor. Parlak metal yaprak tavanlarda dikkatli detaylandırmaya gerek duyulmuş ve burada istenmeyen yansımaların oluşmasının önlenmesi amaçlanmış.

Gömülü downlight’lar, accent’ler ve wall washer’lar aynı LED modülü kullanıyor, bu da olası bakım masraflarını hafifletiyor. Işık kaynağının devamlılığı mekan boyunca uyumlu ışık renk sıcaklıklarını da garantiliyor. Kullanılan tüm dekoratif özellikler; ek armatürlere gerek kalmadan yeterli aydınlatma sağlayabilmeleri için tasarlanmış.

Bir diğer jüri üyesinin proje hakkındaki yorumu ise şöyle: “Bu duyarlı bir aydınlatma restorasyonu. Binanın bütününün verdiği hisse bariz bir şekilde katkısı olan dönem avizelerinin başarılı bir yeniden tanımlaması.”

Şemadaki tüm alanlar dim’leme sistemine bağlanmış, tüm sahneler bir kontrol saati ile başlatılıyor. Gece ve gündüz ışık seviyeleri, gün ışığından tamamen yoksun olan mekanın içinde, doğru ambiyansı oluşturmak üzere dengelenmiş. Projede tüm bu ayarlamalar enerji tüketimini de azaltıyor.

6. Ave’e girişteki altın kemer yumuşak uplight’ı yansıtıyor, konforlu ışık seviyeleri sağlıyor ve kalabalık bir caddeden henüz içeriye girmiş olan insanlara sakin bir an sunuyor. Restorasyonun merkezi olan kubbeli yapı ve büyük merdiven; bugünün deneyimine geçmişin ihtişamını getirmeyi başarıyor.

PROJEYE KATILANLAR:

NBCUniversal Lobby and Mezzanine Restoration
NEW YORK, NY USA
AYDINLATMA TASARIMI:
RENÉE COOLEY, IALD
ADAM KROLL
NATALIA LESNIAK

COOLEY MONATO STUDIO

MİMARİ:

GABELLINI SHEPPARD ASSOCIATES LLP

FOTOĞRAF:

© PAUL WARCHOL

Haber kaynağı: http://ialdawards2016.conferencespot.org/nbcuniversal-lobby-and-mezzanine-restoration-1.3060408

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir