Close

18/06/2016

The Tokyu Harvest Club Projesi

TokyoH1Japonya’nın Kyoto kentinde yer alan The Tokyu Harvest Club, 33. IALD ödülleri kapsamında Merit (Meziyet) ödülünün kazananlarından bir diğeri oldu. Ödülü projenin baş aydınlatma tasarımcısı Yukio Onoda bizzat teslim aldı. Klüp, tarihi Kyoto şehrinin dağlık bölgesinde konumlanıyor. Projede mimari ve iç tasarımda; geleneksel Japon detayları görünse de hem modern hem de son zamanlarda trend olan akımlar da göze çarpıyor. Iris Associates tarafından gerçekleştirilen aydınlatma tasarımı iç alanlar ile rafine bir uyum sağlıyor.

Gömme LED armatürler tarafından aydınlatılan tahta tavan girişteki lobide ziyaretçileri karşılıyor. Mekânın merkezindeki sanatsal obje, serpiştirilmiş yıldızları anımsatan fiber optik bir aydınlatma ile ışıklandırılıyor. Özel yapım dar spot ışığı ise sadece objeye odaklanarak aydınlatma sağlıyor. Jüri üyelerinden biri projeyi şu cümleyle tanımlıyor: “Bu aydınlatma eğlenceli, sessiz, dramatik ve tüm bunların hepsini bir kerede sağlıyor.”

Lobide tasarımcılar, dışarının manzarasını canlandırmak için uğraşmışlar. Aydınlatıcı sütün boyunca var olan aydınlatılan yarıklar, dışarısıyla içerisini birbirine bağlıyor. Ay motifi ise ışığın odak noktaları için kullanılmış.

110 metre uzunluğundaki Japon çapraz kirişine entegre edilmiş aydınlatma, lounge (salon) bölümünde önemli bir rol oynuyor. LED şeritler çift katmanlar kafesinin arasına yerleştirilmişler, böylece arka tarafı aydınlatıyorlar ve ışık-gölge katmanı eklemek adına ön tarafı gölgelendiriyorlar. Oldukça uzun olmasına rağmen kiriş için harcanan enerji tüketimi 1.3KW. Lounge’ın aydınlatma kontrol sistemi, doğal ışığa ve daha başka birçok amaca uyum sağlayarak gün boyunca önceden ayarlanmış birçok sahne yaratıyor.

Bir diğer jüri üyesinin yorumu ise şöyle: “Bu projeyle tasarımcılar, bir mimari araç olarak ışık ile uğraşırken hassasiyetlerini gösterebilme şansını buluyor.

Restoran bölümünde konfetiye benzeyen sanat çalışması, dört mevsim teması altında tüm yıl boyunca değişen kontrollü aydınlatma ile ışıklandırılıyor. Dışarıda ise, tahta duvarlar ve bambu yüzeylerin aydınlatılması su yüzeyine yansıyor. Gölette yüzey yumurtaya benzer yapı; suyun altından optik fiberlerle, yukarıdan ise balmumu ışıklandırmalarla aydınlatılıyor. Çeşitli renk sıcaklıklarındaki LED’ler görsel komfor sağlıyor ve mekânda meditatif bir özellik yaratıyor.

Projeye Katılanlar:

TOKYU HARVEST CLUB KYOTO TAKAGAMINE & VIALA
KYOTO, JAPONYA

AYDINLATMA TASARIMI:
Yukio Onoda, IALD
Teruyuki Nihei
Kahori Mori

Iris Associates Inc

MİMARİ:
Akira Adachi
TOKYU ARCHITECTS & ENGINEERS INC

İÇ TASARIM:
Yukio Hashimoto
Mariko Iwata
hashimoto yukio design studio inc

PROJE SAHİBİ:
TOKYU LAND CORPORATION

FOTOĞRAF:
© Toshio Kaneko

Haber kaynağı: http://ialdawards2016.conferencespot.org/tokyu-harveset-club-kyoto-takagamine-viala-1.3060298

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir