Close

17/06/2015

Northrop Oditoryumu Yenileme Projesi

Northrop3Minnosota Üniversitesi kampüsünde konumlanan Northrop tarihi bir ikon. Nortrop yetersiz görüş çizgileri, zayıf akustiği yüzünden yeni bir tasarıma ihtiyaç duyuyordu. Proje için aydınlatma çözümü HGA tarafından sağlandı. Aydınlatma tasarımını gerçekleştiren Arup ise parıldayan alanlar yaratmayı ve iyi olan detayları ortaya çıkarmayı hedefledi. Üç katlı atrium’da aydınlatılmış duvarlar ve tavan sosyalleşme alanı için ışıltılı bir atmosfer yarattı.

Northrop2Giriş duvarı lineer 3000K LED duvar oluklarıyla vurgulandı. 3000K LED wall washer’lar da kıvrımlı duvarları eşit şekilde aydınlattı. Lineer 3000K LED’ler tavan parmaklıklarının içine gizlenerek arka aydınlatmayla gökyüzü aydınlatması etkisi yarattı. Tavan açılışlarının içinde dikatlice detaylandırılan 70W 3000K AR111 downlight’lar genel bir aydınlatma sağladı. Sınırlı gün ışığına sahip çalışmada dar atrium’u “hayata” kazandırmak için parlak bir hacim yaratmak olmazsa olmazlardandı.

Northrop1The Founders Room’da (Kurucuların Odası) özel yapım 26W 3000K CFL sallantılı yukarı lambalar kullanılmış. Bu seçim tavanın grift kasasını vurguluyor. Küçük LED downlight’lar ek olarak genel aydınlatma sağlıyor. Oditoryumda daha önce konumlanmış olan “kemeraltı” merdivenli sofanın merkezi olarak kullanılmak üzere restore edilmiş. Yerde 8W LED’ler bu anıtsal parçayı dramatik olarak vurgularken atmosfer ışığı da sağlıyorlar. Tarihi oditoryum, yeni performans salonuna da ilham vermiş. 2700K LED kemerler tavan süslerini tanımlarken 500W halojen downlight’lar aşağıdaki 80 kişilik oturma alanına genel aydınlatma sağlıyor. Balkon boyunca uzanan “ışıklar kolyesi” orijinal balkonun mum ışıklarını hatırlatıyor.

Northrop4Balkonların altında 50W halojen armatürler kıvrımlı mimari deliklerin içine gizlenmiş. Sahne önündeki ark 500W halojen kablolu teatral armatürlerle vurgulanmış. Arkın üzerindeki gizlenmiş 2700K LED’ler sahne önü ekranlarını sıyırarak geçiyor ve arkı tavana bağlıyor. Özel yapım aplikler yer seviyesinde samimi bir atmosfer oluşturuyor. Proje, Minosata enerji kodunun da altında bir rakam olan %26’lık enerji tasarrufu sağlıyor.

Projeye katılanlar:

Northrop Auditorium Renovation
Minneapolis, MN USA

Aydınlatma tasarımı: Tao Ham, IALD, HGA Architects and Engineers, Jason Edling, IALD, ARUP
Mimari: HGA Architects and Engineers
İç dekorasyon: HGA Architects and Engineers
Peyzaj mimarisi: HGA Architects and Engineers
Akustik + Tiyatro Danışmanı:ARUP
Yapısal mühendis: Meyer Borgman Johnson
Mekanik mühendislik: HGA Architects and Engineers
Elektiksel mühendislik: HGA Architects and Engineers
İnşaat mühendisliği: HGA Architects and Engineers
Fotoğraf: Paul Crosby, Morgan Sheff

Haber kaynağı: http://ialdawards2015.conferencespot.org/awards-at-a-glance-1.2059737

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir