Close

23/07/2016

Sake, Double Bay Projesi

Bay2Avustralya’da yer alan güzel bir yemek yeri olan Sake’in aydınlatma tasarımı Electrolight’a ait. 33. IALD yarışması kapsamında Merit (Meziyet) ödülünün kazananlarından olan bu çalışmanın ödülünü, projenin yöneticisi Donn Salisbury bizzat teslim aldı.

Sake’in yemyeşil iç alanları, konforu çağdaş detaylar ve hassas aydınlatma ile dengeliyor. Bu sırada klasik materyaller modern stil ve ince Japon etkisi ile iç içe geçiyor. Müşteri tarafından seçilen ham monolitik materyaller adeta ete kemiğe bürünmeleri için ışığın fırça darbeleriyle bağırıyor. Bu birleştirilmiş elemanlar Electrolight’a; mekânın özünü yakalayan, iyi mutfakla eşleşen “yemek yeme deneyimini” veren bir aydınlatma yaklaşımı geliştirmelerine olanak tanımış.

Barın üst kısmının aydınlatması, gemi bölmesi detayının içinde saklanmaları için geliştirilmiş. Buradaki aydınlatma, minimal spill ışıkla barı vurgulamak için mikro örtücülerle eşleştirilmiş. Tavandaki bu görünmez montaj; beton gemi bölmesini aydınlatmak için akıllıca düşünülmüş. Bankın üst bölümünün altındaki gizli lineer LED’ler ise barın ön tarafıyla uyumlu bir parıltı sağlıyor.

Proje için verilen brief’te müşterinin her bir yemek masası için arzu ettiği ışık demeti çok netti. Aydınlatma tasarımcıları uygulama için doğru aydınlatma konusunda başarılı bir şekilde fikir birliğine vardılar. Buna göre her masa, 2.2W LED minimal spill ışıklı dar ışın parça spotlarla ve yüksek renk sunumlarıyla aydınlatıldı. Böylelikle her masada yemek ve şarap vurgulandı. Lineer olarak dağılmış lensler, kesintisiz aydınlatma için uzun masalarda kullanıldı.

Jüri üyelerinden bir tanesi projeye dair şu yorumlarda bulundu: “Bu bar ve restoran için kullanılan aydınlatma şeması Japon temasıyla uyum içinde hareket ederek, mekânın ögelerini sadece kısmi olarak ortaya çıkarıyor. Odaklanılan bölgeler gizlenmiş aydınlatmayla vurgulanıyor ve bu da oldukça akıllıca yapılıyor. Downlight’lar son derece dikkatli bir şekilde bar masasını aydınlatıyor ve ışık demetleri asla mimari detayların dışına çıkmıyor.”

Özel yemek odası için aydınlatma, dokuz tane birbirinden farklı masa ayarlaması adına, esnek olmak zorundaydı. Her bir masa, mekânın geri kalanında olduğu gibi, ortada görünmeyen armatürlerle, aynı hassasiyetle aydınlatıldı. Mekânın içindeki kompleks aydınlatma kontrol sistemi, her bir ayarlama için çalışanlara kullanım kolaylığı sunmuş oluyor.

Projenin tamamında %100 LED kaynaklar kullanılmış ve hepsi DALI sistemi tarafından kontrol ediliyor. Bu sistem çalışanlara, 6 tane kolay ayarlama ve sahnelerde sonsuz ayarlamalar gibi seçenekler sunuyor. Yemek alanlarının çoğunluğu, yemekte bir tiyatro havası yaratmak adına, 2700K sıcak kaynaklarla, masalarda 3000K spot ışıkları kullanılarak aydınlatılmış. Açık mutfakta da “bu alanı” yemek mekânlarından ayırmak için 3000K ışık kaynakları kullanılmış.

Projeye Katılanlar:

Sake, Double Bay, Avustralya

AYDINLATMA TASARIMI:

DONN SALISBURY, IALD
ALEX FITZPATRICK, JUNIOR ASSOCIATE IALD
ELECTROLIGHT

MİMARİ:

MELISSA COLLISON INTERIOR DESIGN
MÜŞTERİ + PROJE YÖNETİCİSİ:
URBAN PURVEYOR GROUP

FOTOĞRAF:
© ROHAN VENN

 

Haber kaynağı: http://ialdawards2016.conferencespot.org/sake-double-bay-1.3060419

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir