Close

30/07/2016

The Ritz-Carlton, Kyoto Projesi

Kyoto1Japonya’daki The Ritz-Carlton otelinin aydınlatma tasarımını WORKTECHT Corporation gerçekleştirdi. 33. IALD yarışması kapsamında Award of Merit (Meziyet) kazananlarından olan projenin ödülünü Yoshihide Kurose ve Atsushi Kaneda bizzat teslim aldı.

Uluslararası bir turist şehri olan Kyoto; güzelliği, tarihi, geleneği ile tanımlanan ve kendi aydınlatma kültürü olan bir kent. WORKTECHT tarafından yapılan, Yeni Ritz-Carlton Kyoto otelinin aydınlatma tasarımı ise, şehrin sürdürülebilir güzelliklerine bir cevap niteliğinde; “müşterek ışık” olarak ifade ediliyor.

Atrium (avlu) tarafındaki ana merdivende origami sanatından esinlenilmiş. Aydınlatma, kafesin gölgesinin güzelliğini açığa vuruyor. Aynı zamanda kafesleri tek tek aydınlatırken aydınlığın korunmasını da sağlıyor. Ana girişin hemen içinde bir duvar, geleneksel Japon motifleri olan “yedi hazineyi” sergiliyor, ziyaretçiler mekâna varır varmaz onlara dramatik bir sürpriz yaşatıyor.

Binanın cephesi düz çizgili ve sade şekilleri gösteriyor, gergin ancak ağır başlı bir atmosfer sağlıyor. Renk sıcaklığı mum ışığı havasını uyandırmak için seçilmiş. Her bir pencere misafirlere geleneksel Japon gaz lambalarını hatırlatmak için yapılmış.

Japonya’ya özgü zarafet ve güçlülüğün güzelliğini ifade etmek için aydınlatma kaynakları mümkün olabilen her yerde dolaylı olarak kullanılmış. Sonuç ise ışık ve gölgeyle harmanlanmış zarif bir mekân. Gün içinde, çay salonunda, gün ışığı içeri girdiğinde gölgeler beliriyor. Geceleri ise, yukarıdaki her bir kafesin içine konumlandırılmış dolaylı aydınlatmalar sayesinde farklı gölgeler ortaya çıkıyor.

Otelin dekorunun genel konsepti ise “The Tale of Genji.” (Tenji Masalı) Otelin bir bölümündeki cam sanatı çalışması, hikayede anlatılan bambu ormanını ortaya çıkarıyor. Aydınlatma tasarımcıları değişebilir renk sıcaklıkları seçmiş, böylelikle ziyaretçilerin dışarıdaki gerçek zamanı unutmaları ve adeta ormanda kaybolmaları sağlanmış. Otelin diğer bölümlerinde entegre edilmiş yer aydınlatmaları drama yaratmak için kullanılırken; özel tasarımlı LED wallwasher’ları zorlayıcı gölgeler ve heykelsi bir duvar sanatı oluşturmak için uygulanmış.

Jüri üyelerinden bir tanesinin projeye dair yorumları ise şöyle: “Bu, aydınlatmanın son derece üstüne düşünülmüş, kültürle ve bölgenin geleneğiyle uyumlu olduğu bir diğer Japon projesi. Aydınlatma şeması, müşterinin verdiği birief’teki ana ögeleri fark ediyor: Lüks ve zoraki zarafet.”

Projeye katılanlar:

The Ritz-Carlton, Kyoto, Japonya

AYDINLATMA TASARIMI:
YOSHIHIDE KUROSE, ASSOCIATE IALD
ATSUSHI KANEDA, IALD
YUSUKE KOBAYASHI
WORKTECHT CORPORATION

MÜŞTERİ:

SEKISUI HOUSE, LTD

MİMARİ TASARIM:

NIKKEN SEKKEI LTD

İÇ TASARIM:

REMEDIOS STUDIO
ILYA CORPORATIONS

FOTOĞRAF:

© NAKASA & PARTNERS INC


Haber kaynağı:
http://ialdawards2016.conferencespot.org/the-ritz-carlton-kyoto-1.3060423

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir