Close

01/08/2016

Aman Tokyo Projesi

Aman6Japonya’daki Aman Tokyo projesi şık bir tatil yeri mekânı. Aydınlatma tasarımını Lighting Planners Associates’in yaptığı proje, 33. IALD ödülleri kapsamında Award of Merit kazananlarından bir diğeri oldu.

Aman Tokyo’nun aydınlatması, Japon stili tasarımı oldukça önemseyen, şehrin ortasındaki bir gökdelenin üzerinde konumlanıyor. Lighting Planners Associates’dan tasarım ekibi yaptıkları çalışmada; değişimi, doğal ve yapay aydınlatmanın kırılgan dengesini kucaklıyor. Ekip tüm bunları, parlaklık-renk sıcaklığı, mevsimsel ve günlük değişimler üzerine incelikli düşünülmüş bir tasarım ile yapıyor.

33F lobisi, 3000K’lık aydınlatmaların olduğu duvarların washi camlarıyla (Japon washi kağıdının, ışığı yayması için, katmanlarına bastırıldığı katmanlı bir lamine) kaplandığı büyük bir alan. 6 kat yüksekliğindeki tonozlu tavan, 4200K ve 3000K flüoresan tüplerle 1.2 metrelik perdede ayarlanmış, bir tür zardan çadırı gözler önüne seriyor.

Aydınlatma kontrolleri ise gündüz ve gece boyunca nazikçe ışığı değiştiriyor, gün ışığını taklit ediyor veya akşam karanlığında, Tokyo’nun gece manzarası gözler önündeyken, daha yumuşak bir aydınlatma sağlıyor. Pencerelerdeki gereksiz gölgeyi ortadan kaldırmak, yansımayı azaltmak için, maketler ve bakım deneyleri tasarımcıların aydınlatmaları yeniden ayarlamalarına ve sistemi yapılandırabilmelerine yardım etmiş.

Jüri üyelerinden bir tanesi değerlendirme sırasında projeye dair şu notları almış: “Karanlık bitirişler, lineer aydınlatma, arka aydınlatma ögeleri; Japon temasını koruyan ve bunun yanında lüks ayarını da yapan bir sonuç sağlıyor. Tasarım güzel bir dengeye ulaşarak projede başarıyı yakalıyor.”

Barda tasarımcılar sarkıtın boyunu, göz kamaşması ve yansımayı önlemek adına, dikkatli bir şekilde ayarlamışlar. Yemek masalarını yerleştirmek için dikey parlaklık seviyesini pencerelerin yanında minimuma indirgemişler. Böylece misafirler, camdan baktıklarında Tokyo manzarasının tadını çıkarabiliyorlar. Kolonların çevresindeki kemer aydınlatması ve dekoratif aydınlatma, akşam yemeği zamanına uygun olarak ayarlanmış. Yeterli masa aydınlatmasını garantilemek adına göz kamaşmasını engelleyen spot ışıkları tavan panjurlarına montelenmiş.

Bir diğer jüri üyesinin projeye dair yorumu şöyle: “Net, iyi entegre edilmiş aydınlatma Japon geleneğine bir bağlantı oluşturuyor. Gün ışığına doğru devamlı yaklaşım, projenin mekân duygusunu güçlendiriyor.”

Benzer bir şekilde, misafirlerin geceleri Tokyo’nun akşam görünümünü su üzerinden keyifli ve dinlenmiş bir şekilde izleyebilmeleri için havuz alanında hiçbir downlight kullanılmamış. Gün içinde ise gün ışığı panjurlarla ayarlanıyor, geceleri kemer aydınlatması ve yer stantları yumuşak bir ambiyans katıyor. Suyun alt ucu boyunca, su altı lineer LED’leri başka bir dolaylı aydınlatma ögesi sağlıyor. Böylelikle çevre geceleri çok parlak olmuyor. Yaygın, dolaylı aydınlatma gece ışığı sağlarken, dışarıdan bu aydınlatmayı görmeyi imkansızlaştırıyor.

Projeye katılanlar:

Aman Tokyo
Tokyo, Japonya

AYDINLATMA TASARIMI:

KAORU MENDE, FIALD
KENTARO TANAKA, ASSOCIATE IALD
MIKINE YAMAMOTO, ASSOCIATE IALD
KYOKO TAKUBO

LIGHTING PLANNERS ASSOCIATES

MİMARİ:

TAISEI CORPORATION

İÇ TASARIM:

KERRY HILL ARCHITECTS

FOTOĞRAF:

© LIGHTING PLANNERS ASSOCIATES, TOSHIO KANEKO

 

Haber kaynağı: http://ialdawards2016.conferencespot.org/aman-tokyo-1.3060425

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir