Close

11/08/2016

The Australian War Memorial Projesi

War1Avustralya Savaş Anıtı projesi, 33. IALD ödülleri kapsamında Merit (Meziyet) ödülünün bir diğer kazananı oldu. Projenin ödülünü baş tasarımcı Mirjam Roos, ödül gecesinde bizzat teslim aldı.

Parlemento Binası’nın hemen karşısında konumlanmış olan anıt, çok güçlü bir aydınlatma şemasıyla yüceltiliyor. Şema, incelikli ve anıtsal aydınlatma dilleri arasındaki dengeyi vurguluyor. Ayrıca binanın anlatısına duyulan saygıyı sergiliyor ve dramatik bir şekilde anıtın pozisyonunu dünyanın en iyi ulusal anıtlarından biri olarak öne çıkarıyor. Bütünsel master plandan yola çıkan şema, binanın heykelsi formunu, her taraftan anlaşılır bir hiyerarşiyle, ışık ve gölge boyunca vurguluyor. Proje ekibinin tasarım seçimleri binanın anıt holünün önemini güçlendirirken, binanın ögelerini ve heykellerini birer görsel dayanak noktası olarak kucaklıyor.
Jüri üyelerinden birinin projeye dair yorumu şöyle: “Bu sessiz, saygılı ve karanlıktan sonra sadece görünür olabilmeyi destekleyen odaklanmış bir aydınlatma.”

Steenson Varming’in aydınlatma tasarımcıları, proje için gizlenmiş aydınlatma kaynakları kullandılar. Bu aydınlatma kaynaklarını kullanarak; ışığın içten dışa doğru mekânı aydınlatmasını, lekeli cam pencerelerden, geçitten ve diğer açılışlardan gelerek binanın kalbini temsil etmesini sağladılar. Aynı aydınlatmalar, geceleri ise mekânın anlamını vurguluyor. Kubbenin önemi de aydınlatmayla güçlendirilmiş -özellikle dikkatli parlaklık kontrolü amaçlanmış-. Bu da geceleri şekil ve materyali, çarpıcı bir kontrastla ortaya çıkarıyor, gün ışığı ile karşılaştırıldığında kayda değer bir fark yaratıyor.

İç avludaki Roll of Honour evleri, şehitlerin kazınmış isimlerini gösteriyor. Cephede ışıkla yansıtılmış isimler, savaşa sevdiklerini gönderen ziyaretçiler için kişisel ve çok özel bir bağ yaratıyor. The Eternal Flame’in (Ölümsüz Bayrak) sıcak parlaklığı, hassas bir şekilde ayarlanmış aydınlatma seviyeleri tarafından dengelenmiş ve avluyu kapalı geçit yollarının içinden aynı yumuşak parlaklıkla adeta yıkıyor.

Başka bir jüri üyesi ise bu çalışmayı şöyle tanımlıyor: “Proje boyunca bilinçli olarak düşük aydınlatma seviyelerinin kullanımı karanlığı kompozisyonun bir parçası olarak karşılıyor. Mekânın ciddiyetine olanak tanımak da tamamen anlaşılır bir durum.”
Projede montaj detayları erişime olanak tanıyor ve bu zorlu mirası, aynı zamanda entegrasyon için gerekli mimari gereksinimleri de tatmin ediyor. Binanın dokusuna minimal bir etki yaparken, bitiriş konumlandırmaları optimal ışık dağılımına ve konsept bütünlüğüne ulaşmayı başarıyor.

Projeye katılanlar:

The Australian War Memorial,
Canberra, Avustralya

AYDINLATMA TASARIMI:

MIRJAM ROOS, ASSOCIATE IALD
EMRAH BAKI ULAS, IALD
MICHAEL HARROLD, ASSOCIATE IALD
STEENSEN VARMING

MİMARİ DANIŞMA:

JOHNSON PILTON WALKER

TESİSLERİN YÖNETİMİ:

DAVID FITZGERALD
STEWART MITCHELL
AUSTRALIAN WAR MEMORIAL BUILDINGS AND SERVICES

DİĞER:

JOHNSON PILTON WALTER
SIMM STEEL, STEENSEN VARMING
FORMER STEENSEN VARMING EMPLOYEES:
CRAIG SPRING, IALD
SIMON LEFORT, JUNIOR ASSOCIATE IALD

FOTOĞRAF:
© ROHAN VENN

 

 

Haber kaynağı: http://ialdawards2016.conferencespot.org/australian-war-memorial-1.3060508

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir