Close

24/06/2014

171 Collins Street Projesi

PLDIALDColins7

31. IALD ödülleri kapsamında 171 Collins Street projesi, Meziyet (Merit) ödülünü kazanan çalışmalardan biri oldu.

171 Collins Caddesi’nin, mimarisi ve stiline bakıldığında, Melbourne’ün “Paris” köşesi gibi duruyor. Aydınlatma, mekânın sofistike görünüşünü adeta özetliyor.

PLDIALDColins2Jüri üyelerinden biri projeyi değerlendirirken şöyle konuşuyor: “Aydınlatma ögelerinin minimalist kullanımını sevdim”. Taş duvarın temelindeki parlayan çizgi girişin, atriyumun ve lobinin çevresini tanımlıyor. Tüm taş duvarı aydınlatıyormuş gibi bir illüzyon yaratıyor. Traverten, geleneksel duvar yıkama, tarama ve spot aydınlatmalar dahil farklı teknikler kullanılarak tamamen aydınlatılmış. Metal halide lambalar, ışığı sıcaklıkla yayarken taşı anında aydınlatıyor ve mekânı yansıtılmış ışıkla boyuyor.

Başka bir jüri üyesi proje hakkında şu yorumda bulunuyor: “Aydınlatma tasarımı yükselen hacimleri vurguluyor ve mimarinin önemini artırıyor.”

PLDIALDColins8Aydınlatma şeması mimariyi destekliyor, taşı vurguluyor, meydanın yeri boyunca mükemmel dikey aydınlatma sağlarken binanın imzası haline geliyor. Projede çevresel olarak sürdürülebilir prensipler, 6 Yeşil Yıldız ve NABERS enerji oylamasında 5 yıldız alma başarısına ulaşarak, aydınlatma tasarımı için merkez noktası olarak kullanılıyor.

171 COLLINS STREET
MELBOURNE, AVUSTURALYA

Projeye katılanlar:

Aydınlatma tasarımı:

Paul Beale, IALD Jess Perry Electrolight

Mimari:
Bates Smart Architects

Fotoğraf:
© Peter Clarke
© Dean Bradley


Haber Kaynağı:
http://ialdawards2014.conferencespot.org/awards-at-a-glance/009-171-collins-street-1.1128853

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir