Close

01/07/2016

The Park Hyatt Sanya Sunny Bay Resort Projesi

Park1Aydınlatma tasarımını The Flaming Beacon’ın yaptığı Çin’in Sanya şehrindeki The Park Hyatt Sanya Sunny Bay Resort, 33. IALD ödülleri kapsamında Merit (Meziyet) ödülünü kazanan projelerden oldu. Ödülü IALD’den Ya-Hui Cheng, bizzat teslim aldı.

Park Hyatt’ın parıldayan ana binası alaca karanlıkta muazzam görünüyor. Cephedeki arkadan aydınlatmalı U-camın bir hektar kadarı, tabela tarzı ışık-noktalarını yararlı hale getiriyor. Ayrıca birkaç yüz kanal üzerinden dim edilebiliyor. Böylelikle kademeli bir şekilde parlaklığa olanak tanıyor ve tesiste göz alıcı kontrastlar yaratıyor. Projenin gölet bolluğu, dramatik aydınlatma yansımaları için kasıtlı olarak yapılmış.

Uzun tasarım sürecinde birçok detayın değişmesine rağmen tasarımcılar, bu büyük resepsiyon alanı için asıl niyetlerine ulaşmayı başarabildiler. 10 metre yükseklikteki tavan ile çalışırken tasarımcılar, parlaklığı dikkatli bir şekilde ayarladılar. Böylelikle hem insanların rahat etmelerini sağladılar hem de bu büyük “hacim” hissini ortaya çıkartabildiler.

Jüri üyelerinden biri ise projeye dair şu yorumlarda bulunuyor: “Bu otel binasının cephesi gün batımı sırasında kaplama panellere yansıyan gün ışığını andırıyor. İç taraf çok daha “hafif” bir his yaratıyor, insanı rahatlatan ve iç tasarımı adeta alkışlayan bir ortama olanak tanıyor.”

Kütüphane ve puro salonu armatürlerin dikkatli entegrasyonuyla tam olarak aydınlatılmış. Tasarım yüksek-kontrast bir görünüm sunmak adına sanat çalışmasını dikkatli bir şekilde vurguluyor. Ayrıca kullanıcının konforu için dolaylı gün ışığı seviyelerini dahi sürdürüyor. Görülebilen armatürler, palet devamlılığını ve içeriksel ilişkiyi güvence altına almak adına özel olarak tasarlanmış.

Tüm gün kullanılabilen yemek bölümü için tasarlanan iç şemanın eklektik doğası eşit bir şekilde kompleks aydınlatma yaklaşımını talep etmiş. Tüm iç mekân elemanları bireysel aydınlatma işlemine gereksinim duyuyor. Masa vurgularından dar kiriş spotlarına kadar, tüm bu ögeler, gece yüksek kontrast sağlıyor. Bu da güzel bir akşam yemeğine olanak tanırken daha rahatlatıcı bir mod ise kahvaltı ya da öğle yemeklerinde etkili oluyor.

Özel banyo (hamam) aydınlatma armatürleri, tavanda örgü şekli oluştururken suyun üzerinde de dolaylı downlight etkisi sağlıyor. Parlaklık, klasik resmi planlamayı vurgulamak için dikkatli bir şekilde ayarlanmış. Mekân, lüksü ortaya koysa da rahatlık bu projede her şeyden önemli. Proje için oluşturulan aydınlatma şeması ihtişam için değil “kolaylık” için tasarlanmış…

Projeye katılanlar:

Park Hyatt Sanya Sunny Bay Resort
Sanya, Çin

AYDINLATMA TASARIMI:

NATHAN THOMPSON, IALD
YA-HUI CHENG, IALD
ANDREW JAQUES, IALD

THE FLAMING BEACON

MİMARİ + İÇ TASARIM:

JEAN-MICHEL GATHY
DAVID OGILBY
CEDRIC RICHARDS
MELVIN CHAN
SHARIFAH N. SAMAD
KEIKO TSUCHIYA
LAU KOK MUN

DENNISTON INTERNATIONAL ARCHITECTS & PLANNERS LTD

MÜŞTERİ:

SANYA SUNNY BAY DEVELOPMENT CO LTD

OTEL OPERATÖRÜ:

HYATT HOTELS CORPORATION

YEREL TASARIM ENSTİTÜSÜ:

CHINA STATE CONSTRUCTION ENGINEERING, HANAN

AYDINLATMA SİSTEM KONTROLÜ:

PHILIPS DYNALITE CHINA

FOTOĞRAF:

© CHUNCHENG HUANG
© YA-HUI CHENG, IALD
© DENNISTON INTERNATIONAL ARCHITECTS & PLANNERS

 

Haber kaynağı: http://ialdawards2016.conferencespot.org/park-hyatt-sanya-sunny-bay-resort-1.3060406

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir