Close

22/07/2016

Kyoto Ulusal Müzesi Heisei Chishinkan Kanadı Cephe Projesi

Kyoto2Japonya’da yer alan Kyoto Ulusal Müzesi’nin Heisei Chishinkan Kanadı Cephesi’nin aydınlatma tasarımı Iwai Lumimedia Tasarım firması tarafından gerçekleştirildi. Bu titiz çalışma, 33. IALD Ödülleri kapsamında Merit (Meziyet) ödülünü eve götürmeyi başardı. Ödülü aydınlatma tasarımcısı Tatsuya Iwai bizzat teslim aldı.

Kyotu Ulusal Müzesi ve Heisei Chishinkan Kanadı; Kyoto İstasyonu’nun doğusunda, ünlü Sanjusangendo Tapınağı’nın karşısında yer alıyor. Müze, bölgenin çeşitli ulusal hazinelerinin gösterimlerini yapıyor. Müzenin cephesi, kağıt bir gölgelikle yanan bir fener gibi parlıyor. Tasarımcılar bu projede, en son teknoloji LED’leri kullanarak Kyoto için yeni bir “gece vakti” yaratmayı ummuşlar.

Jüri üyelerinden biri projeye dair şunları söylüyor: “Dolaylı aydınlatmanın mimarinin içine gizlenmiş dikkatli uygulanışı, deneyimlenmesi oldukça hoş bir mekân yaratıyor. Ayrıca dış taraftan iç tarafın görülebileceği bir şeffaflık sağlıyor.”
Mekânın büyük lobisi camdan bir perde duvar ile kaplanmış. Bu sanki kağıt ile kaplanmış bir lamba gibi iç taraftan parlıyor. Tasarımcılar bu parlaklığı Jurassic taş duvarına kadar genişletmeyi ve böylece materyalin zenginliğini vurgulamayı istemiş. Bir diğer jüri üyesinin projeye dair yorumu ise şöyle: “Bu temiz, net, tek bir hareket-ve iyi bir şekilde gerçekleştirilmiş.”

Cephenin içinde aydınlatma armatürleri, perde duvarın yatay kirişinin üzerine montelenmiş. Bu aydınlatma armatürleri, perde duvarı içeriden aydınlatıyor-üst taraftan ve alt taraftan-. Aynı anda taş duvar, tepe penceresinin yanından, lineer wallwasher’lar ile aydınlatılıyor.

Dar açılı spot ışıkları taş duvarın köşelerini, belli bir mesafeden aydınlatıyor; böylelikle eşit bir aydınlatma sağlıyor. Bu birleşik etki, lobiden ışığın akmasına olanak tanıyor, dışarıda dramatik bir gece deneyimi yaratıyor.

Bir diğer jüri üyesi de proje hakkında şunları ekliyor: “Minimalist mimarinin bu örneğinde, formların net bir şekilde birbirlerine -ve arka planın ön plana- eklenmesi var. Aydınlatma son derece başarılı. Mimariyi aynı şekilde tamamlıyor. Binanın lokasyonunun ve stilinin kültürel önemi de; büyük ölçekli çarpıcı fener etkisi ile vurgulanıyor.”

Projeye katılanlar:

The Heisei Chishinkan Wing of the Kyoto National Museum-Façade
Kyoto, Japonya

AYDINLATMA TASARIMI:

TATSUYA IWAI, IALD
IWAI LUMIMEDIA, DESIGN
MİMARİ:
YOSHIO TANIGUCHI

FOTOĞRAF:
© KOZO OKAWA

 

Haber kaynağı: http://ialdawards2016.conferencespot.org/the-heisei-chishinkan-wing-of-the-kyoto-national-museum-fa%C3%A7ade-1.3060412

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir