Close

20/10/2014

Danimarka Ulusal Denizcilik Müzesi Projesi

PLDDanimarkaMuzesi1
2014, AL Mimari Tasarım ve Aydınlatma ödüllerinin bir diğer kazananı Danimarka Ulusal Denizcilik Müzesi oldu. Bjarke Ingels Group (BIG) tarafından gerçekleştirilen proje, Commendable Achievement (Övgü) ödülüne layık görüldü.

Danimarka’nın denizcilik tarihi Helsingar’daki Kronborg Kalesi kadar eskiye dayanıyor. Bu kale orijinal olarak 1420’de Baltik ve Kuzey denizleri arasında geçiş ücretlerinin toplandığı bir nokta olarak inşa edildi. UNESCO Dünya Mirası Tarihi sitesinin kendisi bile yeni bir müze yapılacağı ve ülkenin denizcilik geleneklerinin bu kaleden yaklaşık 1,000 metre uzaklıktaki içi boş havuzda kutlanacağına dair yapılan planlara kayıtsız kalamadı.

İşte bu konuda yapılan yarışma duyurusuna karşın Danimarkalı mimarlık şirketi Bjarke Ingels Group (BIG), şu anda var olan boş havuzu iç duvarlar için bir ayak izi olarak kullanarak yer altı müzesi inşa etmeyi teklif etti. Planda dikdörtgen biçiminde bir çöreğe benzeyen müze, iç taraflara doğal gün ışığının gelmesini sağlaması nedeniyle boş havuzu koruyacaktı. Bu öneri ile BIG yarışmayı kazandı ve müze Ekim 2013’te tamamlandı.

Projede, dış elektriksel aydınlatma şeması araziyi vurgulamak için beyaz LED’leri, suyu vurgulamak için mavi LED’leri kullanarak mimari ögeleri açığa çıkarıyor. Geceleri beyaz LED’ler, yaya köprüsünün müzeye kadar sınırlarını belirliyor ve kalenin ötesinde bir görsel işaret oluşturuyor. Bu köprüler iki amaca hizmet ediyor; birincisi köprüler, boş havuzun karşısındaki galerileri birleştiren çift uzunluklu cam bağlantıların çatısını oluşturuyorlar. İkinci olarak ise bir zamanlar havuzun içinde su tarafından desteklenen duvarlar için güçlendirici bir unsur oluşturuyorlar.

Mavi LED’ler boş havuzun daha önce var olan su çizgisini işaretliyor ve yansıtıcı ışıklar, gemi şeklindeki boşluğu mavi ve beyaz renklerdeki soğuk tonlarla dolduruyor.

Sergi aydınlatması 55W LED armatürler kullanıyor. Yansıtılan imgeler boş duvarları ve bir şamandırayı canlandırıyor. İç taraftan dış tarafa ziyaretçiler bu serin parlaklıkta yıkanıyorlar gibi görünüyor.

Jüri yorumları:

Aydınlatma kalenin görünüşüne saygı gösteriyor.

Gün ışığı ve elektriksel aydınlatmanın renk dereceleri arasında harika bir kontrast bulunuyor.

PLDDanimarkaMuzesi2Rampalı köprüler boş havuzun hiçliğinde beyaz LED’lerle aydınlatılmış patikalarla görülüyor…
Fotoğraf: Luca Santiago Mora

PLDDanimarkaMuzesi3Boş havuzun katı duvarlarında yerden tavana kadar verniklenmiş delikler, gün ışığının içeri girmesine ayrıca kafenin, oditoryumun (avlunun karşısındaki) ve ofislerin havalandırılmasına olanak tanıyor.
Fotoğraf: Rasmus Hjortshoj

PLDDanimarkaMuzesi4Oditoryum
Fotoğraf: Luca Santiago Mora

PLDDanimarkaMuzesi5Mavi LED’ler boş havuzda daha önceden var olan su çizgisini işaretliyor.
Fotoğraf:Luca Santiago Mora

PLDDanimarkaMuzesi6Geceleri müze beyaz ve mavi ışıkla yıkanarak yeni görünümüne kavuşuyor.
Fotoğraf: Luca Santiago Mora

PLDDanimarkaMuzesi7Beyaz LED’ler Kronborg Kalesi’ne doğru olan patikayı aydınlatıyor.
Fotoğraf: Luca Santiago Mora

PLDDanimarkaMuzesi8Galeri duvarına yansıtılan deniz manzarası resimleri, ziyaretçilere sanki denizde oldukları hissini yaşatarak dinamik bir aydınlatma ögesi oluşturuyor.
Fotoğraf: Thijs Wolzak

PLDDanimarkaMuzesi9İlk galeride aydınlatma bir şamandıradan yansıtılıyor ve yerde navigasyon koordinatları oluşturuyor. Böylece ziyaretçiler içi bir deniz macerası sahnesi oluşturuyor.
Fotoğraf: Thijs Wolzak

PLDDanimarkaMuzesi10Galerilerde, enstelasyonlar duvarlara yansıtılırken vitrinli bölümleri minimum ışığa sahip aydınlatmalar ışıklandırıyor.
Fotoğraf: Thijs Wolzak

PLDDanimarkaMuzesi11Fotoğraf: Thijs Wolzak
Sergiler, ziyaretçilerin imgeler ve nesnelerin dinamik gösterimleriyle bir bağ kurmaları hedeflenerek tasarlanmış.

PLDDanimarkaMuzesi12Danimarka Ulusal Denizcilik Müzesi, geceler içeriden parlıyor.
Fotoğraf: Luca Santiago Mora

Projeye katılanlar:
Proje: Danish National Maritime Museum, Helsingør, Danimarka
Girişimci: BIG (Bjarke Ingels Group)
İşveren: Maritime Museums Byg ApS
Mimar/Aydınlatma tasarımcısı: BIG, Valby, Denmark
Takım üyeleri: Bjarke Ingels, David Zahle, Annette Jensen, Jeppe Ecklon, Karsten Hammer Hansen, Rasmus Rodam, Rune Hansen, John Pries Jensen, Henrik Kania, Ariel Norback Wallner, Rasmus Pedersen, Dennis Rasmussen, Jan Magasanik, Alina Tamosiunaite, Alysen Hiller, Ana Merino, Andy Yu, Christian Alvarez, Claudio Moretti, Felicia Guldberg, Gül Ertekin, Johan Cool, Jonas Pattern, Kirstine Ragnhild, Malte Chloe, Marc Jay, Maria Mavriku, Masatoshi Oka, Oana Simionescu, Pablo Labra, Peter Rieff, Qianyi Lim, Sara Sosio, Sebastian Latz, Tina Lund Højgaard, Tina Troster, Todd Bennet, Xi Chen, Xing Xiong, Xu Li
Fotoğraf sanatçısı: Luca Santiago Mora
Proje boyutu: 77,500 metre kare
Proje maliyeti: 55 milyon dolar
Aydınlatma maliyeti: 500,000 dolar
Metrekare başına düşen Watt: 0.458
Kod uyumu: BR 10 (Danimarka Enerji Kodu)
Üretici: Delux

İlk fotoğraf: Luca Santiago Mora
Haber: Deane Madsen

Haber kaynağı: http://www.archlighting.com/cultural-projects/2014-al-design-awards—danish-maritime-museum_o.aspx?dfpzone=general

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir