Close

07/11/2014

Memorial to the Victims of Violence Projesi

PLDMemorial1Proje, “2014 AL Mimari Tasarım ve Aydınlatma” ödülleri kapsamında “En İyi Işık Kullanımı” dalında ödüle layık görüldü.

Meksika’da The Memorial to the Victims of Violence (Şiddet Kurbanları Anıtı), halka açık bir alanda insanların anılarına dair önemli bir rol oynuyor. Chapultepec ormanında yer alan ve şehrin en önemli yeşil bölgesi olan alan, Meksika’da politik ve sosyal kaynaklı gelişen şiddet olaylarına dikkat çekmek için yapıldı. Projede; 15,000 metre karelik ormanda beyaz ışık renk paleti kullanıldı. Böylelikle insan eliyle yapılanla doğada zaten var olan ögeler birbirinden ayrı olarak vurgulandı.

Anıt, farklı yükseklik ve genişliklerdeki çelik duvar serilerinden oluşuyor. Duvarların dokuları da birbirinden farklı olan projede doğal atmosfer ile tezat oluşturan bir görünüm yaratıldı. İnşa edilen ögeler ve ağaçlar arasındaki uzamsal boşluklar, kaybedilen kişileri hatırlatmak amacını taşıyor. Işıklar ziyaretçilerin gezinmesine yardım ediyor ve projenin ızgara şeklini kaplıyor. Renk sıcaklığı sıcaktan soğuğa; yer seviyesinde 2500K, göz seviyesinde 3000K ve ağaç kubbesinde 4500-5000K arasında değişiyor. Bu da izleyicinin gözünü yerden gökyüzüne doğru yönlendiriyor.

Girintili lineer armatürler, ışıktan bir görsel rehberlik için, yürüyüş yolları boyunca konumlandırılmış. Anıtın merkezinde yer seviyesi, çimden toprağa, yansıtıcı havuzlar sayesinde değişiyor. Her duvar sonunu vurgulayan armatürlerin sıcak-beyaz renk derecesini taklit etmek için yatay olarak konumlandırılmış çelik duvardaki metin, altın rengi olarak uygulanmış. Mekân boyunca yer alan ışık direkleri ise ağaç kubbelerini arkadan aydınlatmak için kullanılmış.

Bu mekân kurbanların aileleri ve toplum için bir anlamda olanları düşünme ve kaybedilenleri anma yeri olarak tasarlandı. Anıt alanının ciddiyeti gece ve gündüz aynı şekilde korunuyor. Projede doğal ve elektriksel olarak sağlanan ışık, bir aydınlatma pratiğinden öte, adeta “iyileşmenin” konuşulmayan dilini anlatıyor…

Jüri yorumları:

Anıtın mesajını anlatmak adına çok güçlü bir ışık kullanımı.
Beyaz ışık ve renk ısısı farklı bölgeleri vurgularken incelikle kullanılıyor.

PLDMemorial2Yer planı
Fotoğraf: Lighteam

PLDMemorial3Anıtın bulunduğu yerin merkezinde çelik duvar serileri yansıtıcı havuzlarla birlikte entegre edilmiş.
Fotoğraf: Sandra Pereznieto

PLDMemorial4Dikey olarak konumlandırılmış çelik duvarlar yerdeki uplight’larla aydınlatılıyor
Fotoğraf: Sandra Pereznieto

PLDMemorial5Yer uplight’ları, çelik panellere uygulanmış metin için dolaylı bir aydınlatma sağlıyor.
Fotoğraf: Sandra Pereznieto

PLDMemorial6Gün içinde anıtın görünüşü.
Fotoğraf: Sandra Pereznieto

PLDMemorial7Işık, mimari ögelerin farklı dokuları ve yüzeyleri arasında tutarlı bir dil yaratıyor.
Fotoğraf: Sandra Pereznieto

PLDMemorial8Gömme LED armatürler yürüyüş yolu boyunca yerleştirilmiş ve ziyaretçiler için adeta görsel bir rehber oluşturuyor.
Fotoğraf: Sandra Pereznieto

PLDMemorial9Aydınlatma çizimleri mekânın geneli boyunca, farklı alanlardaki aydınlatma için, farklı stratejileri ve teknikleri ortaya koyuyor.
Fotoğraf: Lighteam

PLDMemorial10Aydınlatma çizimi, anıtta yer alan birçok mimari ve manzarayla ilgili ögelerdeki, sıcaktan soğuğa renk derecelerinin kademelerini gösteriyor
Fotoğraf: Lighteam

PLDMemorial11Yerdeki beton banklar dikey çelik duvarlara karşı yatay şekilleriyle bir kontrast yaratıyor.
Fotoğraf: Sandra Pereznieto

PLDMemorial12Çelik plakaları ışıklandırmak adına, aydınlatmaların sıcak-beyaz renk derecesini taklit etmek için, bu alanlardaki metinlerin yüzeyleri altın sarısı bir renge boyandı. Böylelikle parlama efekti verildi. Ayrıca ziyaretçiler, bu duvarlara istedikleri mesajları yazmaları için teşvik edildiler.
Fotoğraf: Sandra Pereznieto

Projeye katılanlar:

Proje: Memorial to the Victims of Violence, Mexico City
Girişimci: Lighteam
İşveren: Províctima, Mexico City
Mimar: Gaeta Springall Arquitectos, Mexico City
Aydınlatma tasarımcısı: Lighteam, Mexico City
Takım üyeleri: Gustavo Aviles, Anna Sbokuo, Juan Carlos Martínez
Fotoğrafçı: Sandra Pereznieto
Proje boyutu: 15,000 metre kare
Proje maliyeti: 2,371,766 dolar
Aydınlatma maliyetleri: 20,000 dolar
Metre kare başına düşen watt: 1.12
Kod uyumu: Projenin olduğu alanda enerji kodu gereksinimi bulunmuyor.
Üreticiler: Network, Ventor

İlk fotoğraf: Sandra Pereznieto

Haber: Elizabeth Donoff
Haber kaynağı: http://www.archlighting.com/lighting-design/2014-al-design-awards—memorial-to-the-victims-of-violence_o.aspx?dfpzone=general

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir