Close

11/11/2014

Schindler Elevator Corporation-U.S. Headquarters Projesi

PLDElevator12014 AL Mimari Tasarım ve Aydınlatma ödülleri kapsamında Commendable Achievement (Övgü) ödülüne layık görülen projeyi, Ikon.5 Architects mimari tasarım şirketi hayata geçirdi.

Morristown, N.J.’deki binanın yenileme çalışmaları için Schindler Elevator Corp, Ikon.5 Architects’i görevlendirdi. Firmanın isteği binanın minimal estetiğini ve hassas mühendisliğini vurgulamaktı. Ikon.5 mimarlık şirketi, bu noktadan hareket ederek İsviçre temelli firmanın var olan 1970 tarzı ofis mimarisine stil kazandıran etkili bir yenileme yaptı. Bu yeni formda, iç alanlarda yalıtılmış parlaklık sağlandı ve 21.000 metre karelik, güneş ile çalışan bir aydınlatma serisi oluşturuldu.

Schinlder’in özellikle Ikon.5 ile çalışmak istemesinin en temel nedenlerinden biri; binanın mühendislik anlamındaki mirasının korunması ve insanları asansör ya da yürüyen merdivenlerle taşırken güvenli olunmasına dikkat edilmesi gerekliliğiydi. Tüm bunlara özen göstermelerinin yanı sıra  yanında mimarlar, sürdürülebilirlik açısından ve binanın enerji tüketimi üzerine iyileştirmeler için de çalışmalar yaptı. Ikon.5, bina için mekanik yükü azaltan ve doğal çalışma alanlarının aydınlatmasında bir eksiklik yaşatmadan enerji tüketimini azaltan aydınlatma çözümleri geliştirdi. Lobideki tavana monteli özel yapım LED panellerle aydınlatılan danışma masası, binanın yenilenen aydınlatmalarıyla enerji kullanımı hakkında istatistiksel bilgiler de veriyor. Buna göre; tahmini olarak elektrik tüketiminde %6.7, doğal gaz tüketiminde ise %39.2 azalma görülüyor. Tüm bunlar low-E pencereler ve çatıdaki fotovoltaj ızgara sayesinde olanaklı hale geliyor.

İsviçre bayrağının renkleri olan kırmızı ve beyaz renkler, bina boyunca düzenli aralıklarla bölünmüş, 28W T5 flüoresan aydınlatmalarla donatılmış katı düzlemler olarak tekrar ediliyor. Böylece insanlar binada yürürken vurgu yapıcı bir öge oluşturuyorlar. Çağdaş statik enstalasyon sanatından ilham alınmış çizim, hareket ilüzyonu yaratıyor. Tasarımcılar projede, soyut “tek-nokta” bakış açısına odaklanan  “mizansen” uygulamaları yaratmışlar.

Camdan duvarlar, gün ışığının binanın derinliğine doğru girebilmesine imkan sağlarken minimal detaylı ve döşemesiz LED armatürler, ışık çerçevesinde konuşan bir “dil” yaratıyor. Armatürlerle aynı dili ve ritmi izleyerek konuşlandırılan ofis alanlarındaki 28W T5 lineer sarkıtlar, ek bir vurgu yaratıyor ve iş yerinde şu anlayışını vurguluyor: Mekân boyunca hareket.

Jüri yorumları:

Detaya güzel bir şekilde dikkat çekiliyor.
Bu ışık çizgileri, asansör şaftının aşağıya doğru görünüşünü tekrar yaratıyor.

PLDElevator2Kırmızı cam duvar yemek ve konferans bölümlerini birbirinden ayırıyor. 

PLDElevator3Minimal detaylandırılmış ışık çizgileri –veya ışık çerçeveleri-  holden iç mekânların ötesine doğru -tıpkı bu küçük konferans odasında olduğu gibi- genişliyor.

PLDElevator4The Schindler Elevator Corporation Headquarters, İsviçre bayrağının kırmızı ve beyaz rengini ortaya çıkarıyor.

PLDElevator5Kırmızıyla adeta imzası atılmış merdivenler, beyaz vurgulu duvara bakıyor ve şirketin üst bölümleriyle merkez alanlarını birbirine bağlıyor.

PLDElevator6Üst-seviye koridorlar boyunca uzanan cam duvar, ışık çizgilerinin ışık çerçevelerine dönüşmesi için yansıtıcı bir alan oluşturuyor.

PLDElevator7Yemek ve konferans alanları

PLDElevator8Üst-seviyedeki açık ofis bölümü. Işık çizgileri motifi, tavantaki armatürler boyunca devam ediyor.

PLDElevator9

Konferans odası

Projeye katılanlar:

Proje: Schindler Elevator Corp.—U.S. Headquarters, Morristown, N.J.
Girişimci:  Ikon.5 Architects
Yapı sahibi:  Schindler Elevator Corp.
Mimar/Aydınlatma tasarımcısı:  Ikon.5 Architects, Princeton, N.J.
Takım üyeleri: Joseph G. Tattoni, Ben Petrick, Michael Zereva, Renuska Papalexiou
Proje boyutu: 161,000 metre kare
Proje maliyeti: Açıklanmıyor.
Aydınlatma maliyeti: 1 milyon dolar.
Metre kare başına düşen watt: 0.90
Kod uyumu:  ASHRAE 90.1-2004
Üreticiler: Gammalux, Philips Ledalite, Rosco, Traxon

Fotoğraflar: James D’Addio
Haber: Deane Madsen

Haber kaynağı: http://www.archlighting.com/office-projects/2014-al-design-awards—schindler-elevator-corporation-us-headquarters_o.aspx?dfpzone=general

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir