Close

28/10/2014

LAX Central Terminal Area Curbside Enhancement Projesi

PLDLAX1“2014 AL Mimari Tasarım ve Aydınlatma” ödülleri kapsamında Commendable Achievement (Övgü) ödülüne layık görülen bu projeyi, Horton Lees Brogden Lighting Design firması hayata geçirdi.

Los Angeles Uluslararası Havaalanını (LAX) yenileme planının bir parçası olarak Horton Lees Brogden Lighting Design (HLB) aydınlatma tasarımı firması Los Angeles temelli AECOM şirketi ile bir takım oluşturdu. LAX’in Merkezi Terminal Bölgesi için yapılan çalışmada, ilk aşama olarak odaklanılan konu Uluslararası Tom Bradley Terminal’inin önündeki yol şeridi ve kaldırım alanlarıydı. Yol şeritlerinin üst ve alt sistemlerinin aydınlatılmasına duyulan ihtiyaç fark edildi ve HLB&AECOM, minimum metaryallerle maksimum etki yaratmak konusunda bir strateji geliştirdi.

Ekibin çalışmaları arasındaki en göz alıcı gelişme ise üst seviyenin ucundaki heykelsi ışık direkleriydi. Bunlar binanın temasına uyum sağlıyor ve uçma ruhunu uyandırıyordu. Yüksek bir şekilde cilalanmış, beyazla bitirilmiş Y şekilli ögelerle oluşturulmuş bu direklerde LED’ler gömülü olarak kullanılmış ve direkler LED spot ışıklarıyla aydınlatılmış. Normalde var olan enerji kullanımı üçte iki oranında azaltmış. Ayrıca yol şeritleri her seviyeden 3500K beyaz ışıkla aydınlatılarak tüm aydınlatma gereksinimi karşılanmış. Projenin kısıtlı zamanı yüzünden var olan zaten onaylı yol şeridi optik komponentleri ışık direklerinin kolları için kullanmış. Bunlar tipik açılmalarından itibaren 180 derece rotasyona girebiliyor ve yollarda ortalama 2.5 footcandle birimine kaldırımlarda ise 8 footcandle’a ulaşabiliyorlar.

Yol şeridi ve terminal kubbesi ucuna kadar, HLB-AECOM, LAX’in giriş kontrol bölümüne işaret eden, renk geçişleriyle senkronize olabilen polikromatik bir ışık kurdelesi yerleştirdiler.

Terminalin girişinde ve yolcuların indirildiği alanda, yumuşak bir aydınlatma atmosferi için LED kubbe aydınlatmalarının içine de yansıtıcı kaplamalar eklendi.

Sadece ilk aşaması tamamlanmış projenin, planlanmış diğer aşamalarında, kalan terminallerdeki ışık kurdelesi de genişletilecek. Böylelikle aydınlatmayı bütünleştirilecek ve birbirine bağlı bir aydınlatma deneyimi yaşatılmış olacak…

Jüri yorumları:

Ticari olarak bulunabilen bir ürün için akıllıca ve özel bir uygulama.
Bu aslında ışığın bir projeye nasıl dikkat çekilebileceği sorusunun cevabını veriyor.

PLDLAX2Işık direklerinin yukarıya kaldırılmış kolları, direklerin içine gömülü aydınlatma kaynakları için bir ısı teknesi oluşturuyor.
Fotoğraf: AECOM

PLDLAX3Işık direkleri Uluslararası Tom Bradley Terminali’nin önündeki üst ve alt yol şeritlerini aydınlatıyor. Ayrıca girişteki kubbe aydınlatmalarına ek bir ışıklandırma sağlıyor.
Fotoğraf: Horton Lees Brogden Lighting Design

PLDLAX4Yenilemeden önceki durum.
Fotoğraf: AECOM

PLDLAX5Işık direği kolu boyunca diagramsal bölüm. (sol) Direk kolu bağlantısının görselleştirilmesi (sağ)
Fotoğraf: Courtesy Horton Lees Brogden Lighting Design

PLDLAX6LED ayınlatma tahtasından bir detay. 3500K değiştirilebilir LED’ler kullanılmış.
Fotoğraf: Courtesy Horton Lees Brogden Lighting Design

PLDLAX7Yol şeridi boyunca renk değiştiren ışık kurdelesi
Fotoğraf: AECOM

PLDLAX8Havaalanının kontrol kulesinden görünen LAX’te şu anda var olan aydınlatma durumu.
Fotoğraf: Courtesy Horton Lees Brogden Lighting Design

PLDLAX9Uluslararası Tom Bradley Terminali’nin önünde tamamlanan bölüm tüm havaalanı için planlanan yenileme çalışmalarının ilk aşamasını oluşturuyor.
Credit: AECOM

Projeye katılanlar:

Proje: LAX Central Terminal Area (CTA) Curbside Enhancement, Los Angeles
Girişimci: Horton Lees Brogden Lighting Design
Yapı sahibi: Los Angeles World Airports (LAWA)
Mimar: AECOM, Los Angeles
Aydınlatma tasarımcısı: Horton Lees Brogden Lighting Design, Culver City, Calif.
Takım üyeleri: Teal Brogden, Tina Aghassian, Clifton Manahan, Jae Yong Suk, Alexis Sclemer
Fotoğrafçı: AECOM
Proje boyutu: 15,350 metre kare (yol şeridi ve ışık kurdelesi); 28,750 metre kare (kubbe)
Proje maliyeti: Açıklanmıyor
Aydınlatma maliyeti: Açıklanmıyor
Metre kare başına düşen watt: 4.11 (ışık kurdelesi); 0.409 (diğer alanlar)
Kod uyumu: California Title 24
Üreticiler: Acuity Brands/Winona Lighting, Bega-US, Eaton’s Cooper Lighting Business, ETC, Lutron, Penwal Industries (light poles), Philips Color Kinetics

İlk fotoğraf: AECOM

Haber: Deane Madsen
Haber kaynağı: http://www.archlighting.com/transportation-projects/2014-al-design-awards—lax-central-terminal-area-curbside-enhancement_o.aspx?dfpzone=general

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir