Close

04/07/2017

599 Lexington Avenue Ground Floor Upgrades, New York Projesi

34. Uluslararası IALD ödülleri kapsamında “Excellence” (Mükemmellik) ödülünü kazanan proje, yenilikçi ve ilham veren aydınlatma tasarımıyla beğeni topladı. Aydınlatma tasarımı Tillotson Design Associates tarafından hayata geçirilen projenin ödülünü kendileri de birer IALD üyesi olan Suzan Tillotson ve Shan Jiang bizzat teslim aldı.

Orijinal olarak 1986 yılında tamamlanan 599 Lexington Avenue, modern, 47 katlı bir bina. İşveren bu projeyi gerçekleştirmek istemiş çünkü binada bulunan lobilerin yeni bina sakinleri için çekici hale gelebilmeleri adına bir yenilemeye ihtiyacı olduğunu düşünmüş. Ancak mimar orijinal mimariye sadık kalmayı tercih ederek projeyi bir aydınlatma “müdehalesine” dönüştürmüş. Binanın dış gölgeliği ve kuzey yüzü; müşterinin gündüz vakti hayal ettiği sokak imgesini elde edebilmeyi zorlaştırmış. İşleri daha da karmaşık hale getiren bir diğer şey ise lobinin arka tarafındaki bir bas-kabartma sanat eseri olmuş. En nihayetinde ortaya konan aydınlatma çözümleri sayesinde ise lobiye, gün ışığında sokaktan görülebilen; mimariye duyarlı ve modern bir görünüm kazandırılmış.

Proje sürecinde; 50 inç yüksekliğindeki lobi cam cephe; hem gündüz hem akşam boyunca yansımalar gösterdi. Kuzey yüzü ve genişletilmiş gölgelik ise, gündüz kontrast sorununu artıran gün ışığını sızdırmayı sınırladı. Arka duvardaki bas-kabartmanın kontrol edilmesi için yüksek seviyeli aydınlatmaya ihtiyaç duyuldu.

Mimar; güncellenmiş güvenlik masasının ve yeni bir alçıpan tavanının dışında, orijinal mimaride başka değişiklikler yapmak istemedi. Ancak örneğin parlak taş duvarlar ışığı yakalayamadı ve yansımalar meydana geldi. Bu durum dikey yüzeyleri aydınlatmak için ışıklı bir tavan gereksinimi akıllara getirdi. Çünkü arkadan aydınlatmalı bir tavan mimari için ne olanaklı ne de uygundu.

Sonuçta bir çözüm olarak Tillotson Design Associates; uygun parlaklıkta sarkıt, dikey kanat dizisini tasarladı. Bu dizi mimari ile harmanlanıyor, mevcut cephe kanatlarıyla bağlantı kuruyor ve lobi hacmini ışıkla dolduruyordu. Sarkıt asansör lobilerine kadar uzatıldı.

Tasarımcılar; cilalı taş zemini ışıkla hafifçe yumuşatmak ve ışıltı unsurları eklemek için kanatların arasına LED sarkıtlardan bir ızgara yerleştirdi. Bu sarkıtları cilalanmış bir krom kaplamanın içine uygulayarak onları bir nevi madde formunun dışına çıkartmış oldular. Daha küçük ölçekli ve alan için uygun şekilde ölçeklendirilmiş bu sarkıtların daha yakın olanı, bina sakinlerinin yol bulmalarına yardımcı oldu. Ayrıca taksileri bekleyen ziyaretçilerin ya da bina sakinlerinin dinamik deneyimine katkıda bulunan bu mağaramsı alanları canlandırdı.

Jüri üyelerinden biri projeyi şöyle değerlendirdi: “”Zorlu bir iş birliğine dayalı olan soruna kısıtlı ama parlak bir çözüm.”

Projede tasarımcılar, özel yapılmış gobo’lar ile birlikte özenle yerleştirilmiş LED çerçeveleme projektörleriyle ürünü vurguladı. Tüm bunlar yüksek aydınlatma sağlamasına rağmen aynı zamanda duvardaki dökülmeyi sınırlandırdı ve birbirinin üzerine binen üç boyutlu yüzeyler gölgeleri minimuma indirdi.

Aydınlatma mekanı dönüştürmede ana araç olduğu için tüm proje sürecinde oldukça iyi bir iş birliği yapıldı. Temel aydınlatma konseptleri aydınlatma tasarımcısı tarafından geliştirilse de; yerleştirme, boyut ve aydınlatma ögelerinin tüm detaylandırması mimar ile birlikte çalışılarak kararlaştırıldı. Tüm aydınlatma elemanlarını tamamlamak için birden fazla tekrarlayan CAD çalışmaları, görselleştirmeler, maketler ve fiziksel bir model birlikte gözden geçirildi.

Bu modernize edilmiş lobi; sadece binaya giriş yapanlar için değil aynı zamanda binanın dışındaki yayalar için de -hatta en güneşli günde dahi- eşsiz, yaşayan ve parlak bir deneyim. Diğer bir jüri üyesi bakın projeye dair neler söylüyor: “Çağdaş beklentiler için bir mekânı yeniden canlandırmak…Çok iyi bir iş!”

Projeye Katılanlar:

599 Lexington Avenue–Ground Floor Upgrades
New York, ABD

Aydınlatma Tasarımı:

Suzan Tillotson, IALD
Mitul Parekh
Shan Jiang, Associate IALD
Tillotson Design Associates

Mimari:

FX Fowle

İşveren:

Boston Properties

Fotoğraflar:

© Chris Cooper Photographer

Haber kaynağı: http://ialdawards2017.conferencespot.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir