Close

15/08/2016

The Wall of Dreams Projesi

Dreams533. IALD ödülleri kapsamında Merit, Excellence ve Radiance Award’ın kazananlarının dışında bir proje de Special Citation (Özel Övgü) ödülünü almaya hak kazandı. Danimarka’nın Valby şehrinde yer alan The Wall of Dreams (Rüyalar Duvarı) projesi, gün ışığı ile ifade edilen sosyal ilişki kapsamında, bu ödüle layık görüldü.

Valby’deki The Wall of Dreams, güzelleştirdiği evin sakinlerinin de kendilerini onu yaratırken buldukları eşsiz bir aydınlatma projesi. Uluslararası alanda takdir edilen şair Morten Søndergaard, burada oturanların “rüyalarını” topladı ve kopyaladı… Bu transkripsiyon işlemi, antrasit gri plakalar boyunca dövme yapılarak gerçekleştirildi. Harfler ise gün ışığına, yılın zamanına ve hatta havaya göre değişen gölge bir kabartma ortaya çıkarttı.

Rüyalar, karanlık çöktüğünde ya da duvarın yüzeyine yaklaştığınızda daha berrak hale geliyor. Aydınlatma tasarımcısı bu projede LED kaynaklar tercih etmiş ve böylelikle ışık arka duvardan sıçrıyor, cephenin içindeki deliklerden dolaylı olarak parlıyor. Işık kaynağı gizli kalmaya devam ediyor, ziyaretçiyi körleştirmiyor ve illüzyonu mahvetmiyor.

The Wall of Dreams, proje ekibinin bakış açısı sayesinde jüri üyelerinin ilgisini çekti. Ekip, aydınlatmanın başka disiplinlerle birlikte -yaratım ve gerçekleşme süreçleri dahil- olduğunda topluluk katılımını kolaylaştırdığını fark ederek bu çalışmayı gerçekleştirdi. Işık bunu, kentsel alanda bireysel ve grup mülkiyeti duygusunu destekleyerek yapıyor.

Jüri üyelerinden biri projeye dair şu yorumlarda bulunuyor: “İnanılmaz! Güzel mesajlar için herkesin katılımı adına bir şans. Bütün jenerasyonların takdir edeceği, tarihi, zamansız bir ışık uygulaması.”

Projeye katılanlar:

The Wall of Dreams
VALBY, DANİMARKA

AYDINLATMA TASARIMI:

Vladan Paunovic, IALD
Ramboll Lighting

SANATÇI:

Morton Søndergaard

FOTOĞRAF:

© Statens Kunstfond

Haber kaynağı: http://ialdawards2016.conferencespot.org/the-wall-of-dreams-1.3060510

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir