Close

26/05/2015

Kings Cross Square Projesi

Kings132. IALD Ödülleri kapsamında Excellence (Mükemmellik) ödülünün bir diğer kazananı olan projenin tasarımı Studiofractal Lighting Design’a ait.

Kings Cross Square’in yeniden aydınlatılmasında; sofistike bir estetikle fonksiyonel halk aydınlatılmasını dengelemek gibi bazı hedefler vardı. Bu proje için gece gündüz halk için öneminin ortaya çıkacağı bir çalışma istenirken aynı zamanda uzun vadeli olarak operasyon ve bakım maliyetlerinin azaltılması da bekleniyordu. Aydınlatma tasarımcıları binanın içinde mümkün olabildiğince kurumsal aydınlatmaya odaklandılar ve tarihi dış cephede üç boyutlu bir alan yaratarak materyalleri-dokuyu vurguladılar.

Kings2Aydınlatma, güçlü görsel kimlik yaratmak, yönlendirmeyi desteklemek ve banliyö sakinlerinin alandan memnun olmalarını sağlamak üzere tasarlandı. Plaza aydınlatmasının büyük bir kısmı üç tane 20 metrelik paslanmaz çelik kolon aracılığıyla sağlandı. Özel olarak konumlandırılmış LED’ler sıcak bir şekilde parıldayan dış cephenin aksine daha yumuşak fonksiyonel bir görünüm sağladı. Her kolon bir dizi LED spotlight ile, meydanda mümkün olduğunca gözü almayacak bir aydınlatmayla donatılmış. Daha küçük kolonlar ise banliyö sakinlerini bilet alanına yönlendirmek için konumlandırılmış. Fazla yer kaplamayan birçok aydınlatma ögesi farklı yapılar içerisinde tasarlanmışlar ve meydanın karşısında form buluyorlar. Bu tamamlayıcı ve lokalize ögeler jürininin projedeki en beğendiği noktaları oluşturuyor. Jüri üyelerinden biri proje hakkında şunları söylüyor: “Meydanda iyi bir şekilde entegre edilmiş aydınlatma bu elegan halka açık alana başka bir boyut daha kazandırıyor. Başka bir jüri üyesinin yorumu ise şöyle: “Tüm plaza harika bir şekilde aydınlatılmış ve ışık kaynakları ince, ayrıca minimalist. İnce kuleler parlaklığın adeta sihirli bir kaynağı ve ışıkla karanlık materyallerin etkileşimi yer düzleminde başarılı bir derinlik, doku yaratıyor.” Projede aydınlatma ekipmanı birçok üretici arasından seçildi ve ekipmanın boyutunu minimize etmek, fiyatlardan tasarruf edebilmek adına tamamen LED bir şema sunuldu.

Kings3

Projeye katılanlar:

Kings Cross Square
Londra, UK
Aydınlatma tasarımı: Tim Downey, Chris Sutherland, Ben Hollands, Alex Lang, Studiofractal Lighting Design
Mimari: Stanton Williams
Servisler mühendisi: ARUP
Ana müteahhit: Murphy&Sons
Elektiriksel müteahhit: Fourway Communication
Fotoğraf: Will Scott Photography

Haber kaynağı: http://ialdawards2015.conferencespot.org/004-kings-cross-square-1.2062515

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir