Close

21/05/2016

Lincoln Meydanı Sinagogu

Lincoln Square Synagogue

Lincoln Square Synagogue

Bu yıl 33.’sü düzenlenen IALD International Lighting Design Awards (Uluslararası Aydınlatma Tasarım Ödülülleri) kapsamında New York’un Lincoln Square Sinagogu jüri üyelerinden en yüksek skoru aldı. Sekiz ülkeden 17 projenin katıldığı yarışmada en prestijli ödülü kazanan Lincoln Square Sinagogu’nun aydınlatma tasarımını ise Tillotson Design Associates gerçekleştirdi. Proje, Award of Excellence (Mükemmellik) ve IALD Radience Award for Excellence in Lighting Design (IALD Parlaklık Ödülü-Aydınlatma Tasarımında Mükemmellik) ödüllerini bir arada almaya hak kazanan tek proje oldu.

Projede beş tane dalgalanan camdan kurdale; açık Torah parşömeninin beş kitabını temsil ediyor, Lincoln Meydanı’nın doğu cephesini şekillendiriyor ve Manhattan’ın kalbindeki bu çarpıcı ibadethaneye giren ziyaretçilere adeta hoşgeldiniz diyor.

Lineer LED’ler, her camdan yüzün üst ve alt kalıbına entegre edilmiş, şeffaf, bronz renkli, dokuma ve katlanmış kumaşı aydınlatıyor. Aynı zamanda iç taraftaki beyaz yarı saydam porselen şekilli noktayı da. Bu da ibadet edenler için mahremiyeti artırırken içerinin güzelliğine hafif, belli belirsiz bir bakış atmaya olanak tanıyor. Tabanda beyaz akrilik difüzör LED’leri koruyor. 500’ün üzerinde armatür, dar ekstrüzyonlar boyunca yatay bir şekilde çalışıyor. 50 sürücü cephenin ulaşılabilir kuzey ve güney cephelerine yerleştirilmiş durumda.

Jüri üyelerinden biri projeye dair şu yorumlarda bulunuyor: “Bu proje tüm tasarım danışmanlarının sıkı iş birliğini bize gösteren bir kanıt niteliğinde. Aydınlatma önemli bir şekilde insanın ruh halini yükselten, şiirsel, ilham verici bir mekân deneyimine katkıda bulunuyor. Ayrıca olağanüstü armatür entegrasyonu da övgüye değer.”

Mabette, yarı saydam porselendeki ışık, iç katmandaki kumaş ve cam tirizleri; Ark için bir zemin oluşturuyor. Zarif konveks tavandaki 613 1-3/4” çapında gömme LED Downlight’lar Torah’da yer alan 613 buyruğa referans veriyor ve bir çöl gökyüzündeki yıldızlara benzer atmosfer yaratıyor.

Jüri üyelerinden bir diğeri ise projeye dair şu açıklamalarda bulunuyor: “Bu proje iyi detaylandırma, çeşitli aydınlatma efektleri açısından güzel bir denge ve her seçimin bir diğerini doğruladığı güçlü bir konsept adına bize örnekler sunuyor. Hiçbir şey olması gerekenin dışında ya da abartılı bir şekilde yapılmış değil.”

Mabet alanındaki Downlight’lar; Ark, kilise sıraları ve farklı etkinlikler sırasında koridorlar için değişen ışık seviyelerine olanak tanımaları adına konumlandırılmışlar. Çemberdeki oturma alanı, göçebe çadır yapısını sembolize eden akustik duvar panellerinin açılandırılmış yönü ile çevrelenmiş. LED ışıklar, reçine difüzörlerle duvar kovuklarının içine konumlandırılmışlar ve formu vurgulamak için ahşap panellere yumuşak bir ışık saçıyorlar.

İç tarafı dış tarafa bağlayan aydınlatılmış cam cepheler bu alanlar için dinamik ve çağrışım yapan atmosferler yaratıyor. Yine bir başka jüri üyesi, ekibin detaylı çalışmasını överek projeyi tam anlamıyla şu şekilde tanımlıyor: “Güzel, organik, huzur verici, sıcak ve konforlu”. Sembolik bir konseptten kusursuz bir uygulamaya kadar, Tillotson Design Associates, bu projeyle hiç uyumayan bir şehirde sakin ve kutsal bir alan yaratmayı başarıyor.

Projeye katılanlar:

Lincoln Meydanı Sinagogu (Lincoln Square Synagogue) New York, USA

AYDINLATMA TASARIMI:

SUZAN TILLOTSON, IALD
ELLEN SEARS
DAVID BURYA

TILLOTSON DESIGN ASSOCIATES

MİMARİ:

JOHN CETRA
NANCY J. RUDDY
THERESEA GENOVESE
BRANKO POTOCNIK
CETRA RUDDY

MEP MÜHENDİSLİK:

ANTHONY COTTONE
AMA CONSULTING ENGINEERS

YAPISAL MÜHENDİSLİK:

BRAD KIEFER
GACE CONSULTING ENGINEERS

CEPHE DANIŞMANI:
MARC SIMMONS
FRONT, INC

AKUSTİK/AV:

BRUCE MANNING
CERAMI & ASSOCIATES

DİKEY ULAŞTIRMA:

VAN DEUSEN & ASSOCIATES

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK:

LOREY FRICK ROBERTS
ADS ENGINEERS

CATERING:

IRA BEER
JACOBS DOLAND BEER

YÜKLENİCİ:

MARTIN MCGOWAN
MCGOWAN BUILDERS INC

FOTOĞRAF:
© EMILE DUBSUISSON, STUDIO DUBUISSON
© DAVID SUNDBERG, ESTO PHOTOGRAPHICS INC

Haber kaynağı: http://ialdawards2016.conferencespot.org/62515iald-1.3059030/t001-1.3059069/f001-1.3059070/a001-1.3059071

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir