Close

12/06/2014

Venture Capital Office Building Projesi

PLDVentureOfice131. IALD ödülleri kapsamında Venture Capital Office Building projesi, Excellence (Mükemmellik) ve Sustainability (Sürdürülebilirlik) ödüllerinin sahibi oldu. Tahta, demir ve cam prefabrik modüllerden yapılmış yüksek şekilde koordine edilmiş ve detaylandırılmış Venture Capital Office Building için yapılan aydınlatma tasarımı; iç mekâna özel benzersiz LED parlaklığına sahip 3 armatür içeriyor. Armatürlerin ikisi sadece bu proje için özel olarak tasarlandı. Projede en üst noktalarda LED teknolojisi, software temelli gün ışığı etkili aydınlatma kontrolleri ve bina yönetim sistemleri kullanmanın sonucunda ortaya çıkan: Akıllı, tepkisel ve her adım başına sadece 0.62W elektrik yüküyle konforlu bir aydınlatma tasarımı.

PLDVentureOffice2Jüri üyelerinden bir tanesi proje için şöyle konuşuyor: “Zarif, sofistike ama ölçülü. Tamamen entegre edilmiş mimari aydınlatma için mükemmel bir örnek.”

Lineer LED aydınlatma aralıkları, özel dizayn asimetrik Downward-Outward ile Batwing stili dağıtımla camın ve tahta panel duvarların çevresini belirliyor.

Lineer LED spot lambaları, tahta pervazların arasındaki dar açılımlarla birleştirilmek için geliştirilmiş.

PLDVentureOffice3Projede LED armatürlerin çift optikleri yumuşak bir şekilde tahta duvarları sıyırıyor ve ihtiyaca yönelik aydınlatma yaparak tavanı temiz bırakıyor. Bu aydınlatmaların lensleri tamamen aynı tarzda ve çizgilerden, sıcak, ölü noktalardan uzak. Bu akıllı bina, güneşin gölgelenmesine olanak tanırken gün ışığına duyarlı dimleme imkânına da sahip. Lobilerin ve merdiven boşluğunun asitten aşınmış lamine cam duvarları, yumuşak ışık banyosuna maruz bırakılmış ve herhangi bir sert aydınlatma imgesi yansıtmıyor.

Gergi tavan yukarıdan gelen gün ışığına karşı duyarlı LED panellerle arkadan aydınlatılmış. Merdiven kirişi ağzının detayları, parlak yüzeyi maksimize ediyor ve merdiven panellerinin ağırlıksız yüzüyor gibi görünmelerini sağlıyor.

Mimari gün ışığı aydınlatmasının yapay aydınlatma teknolojisinin zirvesi ile birleştirildiği Venture Office Capital Building projesi, yüksek performanslı ve yüksek stilde bir bina sunuyor. Proje, California Title 24 enerji verimliliği programının aydınlatma gerekliliklerinin %50’sini karşılıyor.

VENTURE CAPITAL OFFICE BUILDING

MENLO PARK, CA USA

Projeye Katılanlar:

Aydınlatma Tasarımı:

Sean O’Connor, IALD
Becky Yam
Martha Lopacki

Sean O’Connor Lighnting INC

Mimari:

Paul Murdoch Architects

Modüler Bina Danışmanı:

Living Homes

Genel Müteahhit:

Louis Ptak Construction

Fotoğraf:

© Eric Staudenmaier

 

Haber Kaynağı: http://ialdawards2014.conferencespot.org/awards-at-a-glance/002-venture-capital-office-building-1.1128839

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir