Close

21/05/2015

Zhenhai Culture&Art Center Projesi

Zhenhai1Aydınlatma tasarımını Ningbo Yonqoi Aydınlatma Tasarımı firmasının yaptığı proje, 32. IALD Ödülleri kapsamında Excellence (Mükemmellik) ödülünün sahibi oldu.

Zhenhai Culture and Art Center projesinin ödülünü Ningbo Yongqi Lighting’den Tian Xiang bizzat teslim aldı. Bu kültür ve sanat merkezi Zhenhai’nin yeni ilçe merkezinde konumlanıyor. Proje, bölgesel eğitim, sanat ve kültür hizmetleri sağlaması açısında önemli. Çalışmada, bir su molekülünü andıran üç bina koridorlarla bağlanıyor ve içerideki insanlar için samimi bir ortam oluşturuyor.

Zhenhai5Özel yapım yarıkların her birinin alt tarafına tamamen gizlenmiş LED’ler içeren dış cephe yaratmak için aydınlatma tasarımcıları proje için mimarlarla oldukça yakın çalışmış. Her bir LED 7 derecelik lenslerle yerleştirilmiş ve yukarıya doğru 60 derece eğim verilmiş. Böylelikle elmasın üst taraflarına ışık verilirken camda oluşabilecek tüm yansımalardan kaçınılmış. Jüri üyelerinden biri projeye dair şu yorumlarda bulunuyor: “Işık kaynakları son derece dikkatli bir şekilde birleştirilmiş ki bu mimarinin kendisinin parladığına dair bir görüntü yaratıyor. Bu oldukça akıllıcı aydınlatma çözümü dengeli ve eşit bir parlaklık yaratıyor.”

Zhenhai7Yapının güzel geometrisini artırmak adına statik ışık çatı ve koridoru aydınlatırken dış cephenin 1000 adet elmaslı şekline çoklu ışık uygulandı. Cephenin göl mavisinden beyaza renk geçişleri derin ve huzurlu bir atmosfer yaratıyor. Aydınlatma tasarımcıları oldukça güçlü üç-boyutlu bir kontrol sistemi kurdular. Bu şekilde her beş bin RGBW LED bireysel olarak kontrol edilebildi, geniş bir renk spektrumunun içinde rafine aydınlatma etkileri yarattı. Projenin dış cephesinin ışıkları kapalıyken, güç tasarruflu mod çatıyı aydınlatıyor ve galerinin aydınlatma maliyeti böylelikle %50 oranında azalıyor.

Projeye katılanlar:

Zhenhai Culture and Art Center
Ningbo, Zhenjiang, Çin
Aydınlatma tasarımı: Xu Jianping, Yao Yong, Yang Zhiling, Tian Xiang, Han Yan
Ningbo Yongqi Lighting Co. LTD
Mimari: Tjad, Shanghai
Fotoğraf: Xing Kaiqun

Haber kaynağı: http://ialdawards2015.conferencespot.org/003-zhenhai-culture-and-art-center-1.2062514

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir