Close

13/06/2014

Red Bull Music Academy Projesi

RedBull731. IALD ödülleri kapsamında Red Bull Music Academy projesi Excellence (Mükemmellik) ödülünün sahibi oldu. Ödülü Tillotson Lighting Design adına Erin Dreayfous aldı.

New York’un Chelsea mahallesinde terk edilmiş dört kat, Red Bull Music Academy tarafından buluşma yerlerine, galerilere ve kayıt stüdyolarına dönüştürüldü. Projenin aydınlatması ve mimarisi, dünyadaki en önemli müzisyenler arasında yaratıcılığı-iş birliğini ateşlemek niyetiyle bir deneyim atmosferi yaratıyor. İç aydınlatma, mekânı gündüzden geceye, dramatik bir şekilde dönüştürmek için çok önemli bir faktör oluşturuyor.

RedBull9Jüri üyelerinden biri proje hakkında şu yorumları yapıyor: “Cesur, sıra dışı aydınlatma seçimleri bir alanı diğerinden ayırmaya yardım ediyor ve dinamik, çağdaş bir deneyim yaşatıyor.”

Dramatik, kıvrımlı duvarlar, yayın kabini, ana kayıt stüdyosu, bar gibi, birbirine bağlı program alanlarını organize ediyor. Gün içinde lineer flüoresan lambalar, iç mekânda gün ışığını sentezliyor.

Akşam karanlığında flüoresanlar kısılıyor ve avizelerin alt kısmına takılmış sıcak-beyaz neonun lineer hatları devreye giriyor. Renk değişimi ve güçlü lineer grafik, dramatik bir şekilde, mekânı gece etkilikleri için dönüştürüyor. Bar, kıvrımlı duvarların birindeki niş sayesinde ortaya çıkıyor. Ekstrüde akrilik tüplerle ve yukarıdaki beyaz-renk değiştiren LED’lere sahip içi boş alanla tanımlanıyor.

RedBull3Galeri ve forum arasındaki ışık ve ses kilidi; parlak, kanarya rengi sarılıkta kat duvarlarına ve tavana sahip. Bir çift sarı neon, tüp renginin doygunluğunu artırıyor. Derslerin gerçekleştirildiği koridorun tavanı ikiye bölünmüş PVC tüp dizileri tarafından şekillendirilmiş. Flüoresan yukarı aydınlatma, tüplerin içindeki boşluklarla yıkanıyor. Aşağı duvarlarla mekânda ferah ve parlak bir his uyandırıyor. Her tüpün arasındaki halojen lambalar, röportajlar ve ekran gösterimleri sırasında ışığın kısılabilirliğini olanaklı hale getiriyor.

Merkezdeki koridor, yedinci ve sekizinci katları ortak bir stüdyo bölmesine dönüştürerek bölüyor. Koridorlardaki ductwork’ün üstüne gizlenmiş flüoresan yukarı lambalar tavanı yüceltiyor ve iç mekânda gün ışığı etkisi yaratıyor. Geceleyin, koridor ve stüdyolarda halojen lambalara aydınlatma geçişleri, müzisyenlerin katılımıyla gece boyunca yapılan kayıtlar sırasında, özel bir atmosfer yaratıyor.

RED BULL MUSIC ACADEMY
NEW YORK, NY USA

Projeye Katılanlar:

Aydınlatma Tasarımı:

Suzan Tillotson, IALD
Erin Dreyfous, Associate IALD
Christopher Cheap, Associate IALD

Tillotson Design Associates

Mimari:

Jeffrey Inaba
Ostap Rudakevych
Yoichiro Mizuno
Alan Kwan
Jill Leckner
Natt Voss
Laura Trevino

Fotoğraf:
© Greg Irikura

 

Haber Kaynağı: http://ialdawards2014.conferencespot.org/awards-at-a-glance/003-red-bull-music-academy-1.1128841#tab_0=1

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir