Close

11/06/2014

In Lumine Tuo In Utrecht Projesi

PLDilLumine131. IALD Ödülleri kapsamında Hollanda’dan katılan In Lumine Tuo In Utrecht projesi en önemli ödül olan “Radiance” (Parlaklık) ödülünün kazananı oldu.

Tüm kategorilerde en yüksek skoru kazanan bu proje aynı zamanda aydınlatma tasarımında “Excellence” (Mükemmellik) ödülü de aldı. Speirs+Major, 2010 yılından beri, bu onura layık görülmeleri anlamında bir ilki gerçekleştirdi.

PLDilLumine3Lumine Tuo, ikonik Dom Kulesi Dom Kilisesi ve Dom Meydanı ile bağlantı kurmak için ışığı bir anlatı aracı olarak kullanıyor. Bu ögelerin yaşayan adeta nefes alan varlıklara dönüşmesine izin veriyor. Projenin sıkı bir bütçe ve şehir komisyonun detaylı araştırması altında ve miras dedektifleri ile birlikte tamamlanmaya gereksinimi var.

Jüri proje için şu değerlendirmeleri yapıyor: “Harika, ihtiyatlı ama eğlenceli bir proje. Kutsal bir bina için kesinlikle olağanüstü”.

Bölgenin master planından başlayarak ikonik Dom Kulesi, Kilise ve Meydan’dan yapılmış vücudu ile şehri, bölgeyi, binaları yaşayan organizma gibi görebilen bir fikir geliştirildi. Tüm bu üç öge Ultrecht’in gelişimi ve tarihinin hem katılımcısı hem de gözlemcisi olan toplumun önemli birer üyesi gibi görüldü. Işık, yapıların ete kemiğe bürünmelerine, nefes almalarına, birbirleriyle ve şehirde (geçmiş ya da şu anda) yaşayan insanlarla iletişime geçmelerine olanak tanıyor.

Kilise “ışık içeriden geliyor” felsefesine dayanan pasif ve saygıdeğer bir şekilde tasarlandı. Dış cepheler hala göreceli olarak karanlık ve ışığın boyalı camlara sahip pencerelerden parlamasına izin veriyor. Ayrıca ayakların iç yüzleri fenere benzeyen bir etki yaratıyor.

PLDilLumine6Kısıtlanmış aydınlatmanın olduğu kiliseye direk kontrast olan Dom Kulesi barışı gösteren dinamik bir öge ve ana iletişimci. Dramatik aydınlatma gotik mimariyi belirginleştiriyor ve şehrin birçok noktasında görünür hale getiriyor.

Jüri üyelerinden bir diğeri proje hakkında şöyle konuşuyor: “Bu dinamik ve orijinal tasarım, sanki kulenin mimarisini kutluyormuşcasına gözlerde bir şenlik yaratıyor”

Geçmiş anılarının hatırlandığı Dom Meydanı, Dom Kilisesi’nin batı ucu olan pencere kalkanının duvarında vurgulandı ve kulenin temelinde ışıktan yapılmış kemerle arasında görsel bir iletişim kuruldu.

Işık sekansı; anıların kulenin beyninde kümelendiği ve çoklu ışık patlamalarının, desenlerinin çınlayan zillere salıverildiği fenerdeki dramatik finalden az önce sona eriyor. Sekans, Dom Kulesi’nin saati ile aynı şekilde programlandı. Kilise, meydan ve kule bütün olarak yavaşça nefes almaya, iletişim kurmaya ve aralarında sohbet etmeye başlıyor. Anılar ışık patlamaları olarak kuleye tırmanır gibi temsil edilirken, ışık oyunu bu sırada hızlanıyor.

Neredeyse tüm LED temelli parçalar ve ustalıkla yapılmış kontrol programlarıyla proje enerji verimli ve bakım dostu. Montajlanmış cihazlar her bölge için özel olarak yapılmak zorunda ve taşlarda matkapla çalışmaya ya da aşağıdan görülebilecek hiçbir kaynağa izin verilmiyor. Proje şehir komisyonu ve miras araştırmacıları tarafından tüm detaylarıyla iyice incelendi. İnşaatta öncelikli olarak çizimler araştırıldı ve onaylandı.

IN LUMINE TUO

UTRECHT, HOLLANDA

Projeye Katılanlar:

Aydınlatma Tasarımı:
Keith Bradshaw + Mark Major, IALD
Benz Roos
Iain Ruxton
Speirs+Major
Sanat Danışmanı:
Marijke Jansen

Proje Yöneticisi:
Kees Van De Lagemaat

Şehir Mühendisi:
Arthur Klink

Programcı:
Daniel Harvey

Müteahhit:
Heijmans N.V.

Fotoğraf:
© James Newton


Haber Kaynağı: http://ialdawards2014.conferencespot.org/awards-at-a-glance/001-in-lumine-tuo-1.1127527

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir