Close

15/06/2015

U.S. National Library Rotunda for the Charters of Freedom Projesi

National Archives

National Archives

32. IALD ödülleri kapsamında Awards of Merit (Meziyet) ödülüne layık görülen bu proje için verilen görev şuydu: Bağımsızlığın İlanı, Anayasa ve İnsan Hakları Beyannamesi adına kalıcı bir “alan” yaratmak.

İşveren tarafından belirlenen bu kritik görevde ölçümlenebilir UV yayılımlarının olmaması, renk görselleştirilmesinin geliştirilmesi, birden fazla bölgede dim kontrolleri ve minimum bakım gibi şartlar vardı.

National Archives

National Archives

Projede mekâna üstten giren ışığın birincil katmanı, direkt olmayan aydınlatmanın “battaniyesi” gibi işlev görerek; kubbeyi, kemerleri, tonozları aydınlatıyor ve yaya seviyesinde atmosfer ışığı sağlıyor.

National Archives

National Archives

Charters of Freedom’ın konumlandığı ana mimari alan yarım bir kubbe. Kubbenin kasalarında derin ve yapay gölgelerden kaçınmak için; dolaylı aydınlatma katmanı yukarıya değil; kubbenin karşısına direkt olarak yönlendirildi.

Daha önceden var olan integral fiber optik spotlar belgeleri aydınlatmak için kullanıldı. Mekâna drama ve modülasyon katmak için tasarımcılar; kubbenin bahar çizgisinde konumlanmış çıkıntıya montelenmiş spot ışıklarını kullanarak iki büyük duvarı vurguladılar.

Rotunda4Jüri üyelerinden bir tanesi projeye dair değerlendirmelerinde şunları yazdı: “Proje, anıtsal mimariyi, tarihi belgeleri, duvarları kucaklayan, yeniden tanımlayan gizlenmiş ışık kaynakları ve aydınlatma stratejisi ile başarılı. Bu proje hem aydınlatma tasarımı hem de teknik başarı anlamında anıtsal bir gösterim.”

Modellemeler, çeşitli görüşmeler ve araştırmalardan sonra proje için tasarımcılar 2850K özel yapım renk sıcaklığında ve 93+ CRI değerlerinde aydınlatma seçtiler. Bu yeni aydınlatma yüksek spektral kalite sağladı. Sadece 1.800W tüketen aydınlatma göz rahatsız eden parlamanın da önüne geçti.

Projeye katılanlar:

U.S. National Library Rotunda for the Charters of Freedom
Washington, DC USA

Aydınlatma tasarımı: Steven Rosen/IALD,Cynthia Gernetzke/Associate IALD, Rachel Miner/Junior Associate IALD
Available Light
Müşteri: National Archives ve Records Administration
Proje yönetimi ve Enstalasyon: Rick Jellow/Luxam INC
Elektriksel Müteahhit: Chris Saltzman/Ennis Electric
Fotoğraf: Jay Rosenblatt

Haber kaynağı: http://ialdawards2015.conferencespot.org/011-1.2064842

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir