Close

05/11/2014

Rotunda for the Charters of Freedom, Ulusal Arşiv Müzesi Projesi

PLDRotunda1Proje, “2014 AL Mimari Tasarım ve Aydınlatma” ödülleri kapsamında Commendable Achievement (Övgü) ödülünü kazandı.

Bağımsızlığın İlanı, Anayasa ve İnsan Hakları Beyannamesi Amerikan tarihinde yer alan en önemli belgelerden. Bu belgeler, Carters of Freedom olarak bilinen Washington’daki Rotunda Ulusal Arşiv Müzesi’nde sergileniyor. Bir aydınlatma tasarım firması olan Available Light, mekânı yeniden aydınlatmak için çalışmalara başladığında dört önemli noktaya dikkat etti: Ölçülebilir bir UV yayılımı olmadığından emin olmak, renk görselleştirmesini geliştirmek, çoklu alanda dimleme kontrolleri sağlamak ve çok az bakım gerektirecek bir aydınlatma sistemi geliştirmek.

Bu mekân gerçek anlamda bir kubbenin yarısı kadardı ve metal halide ışık kaynaklarıyla çalışan fiber optik spotlight serileriyle aydınlatılıyordu. Ancak zaman geçtikçe aydınlatmalar bozuldu ve fiber renksizleşmeye, yoğunluğu da azalmaya başladı.

Peki bundan sonrasında; mimari açıdan kompleks bir mekân olan müzeyi, yenilenme sürecinde dahi halka açıkken nasıl aydınlatacaklardı? Bu sorunun cevabı şuydu: Çizim ve modellemelerle. Bu yüzden aydınlatma ekibi tasarımlarını 1930’lardan 1980’lerden ilhamlanarak ölçülmemiş çizimleriyle geliştirdiler.

Tavan kubbesinin karşısında ve tonozlarda yumuşak, hatta dolaylı bir aydınlatma katmanı oluşturmak için aydınlatma ekibi özel bir LED armatür serisi geliştirdi. Üç katmanlı, 2850K, CRI 93+ lineer LED lambalar ana kubbeyi aydınlattı. Bu lambaların tek katmanlı versiyonu olan lineer LED şerit, tonozlu tavanları ve kemerleri ışıklandırdı.

Aydınlatma tasarımcıları, arzulanan ısı tayfı, parlama kontrolü ve enerji tüketiminden tasarruf sağlayan aydınlatmalar geliştirmek için üretici ortaklarıyla yakın bir şekilde çalıştı. (Yeni aydınlatma sistemi sadece 1,800W harcarken önceki sistemde bu 11,000W idi.) Sonuç olarak aydınlatma tasarım ekibinin kutlama yapabileceği bir proje ortaya çıktı.

Jüri yorumları:

Mekân ölçeğine göre oldukça etkileyici bir teknik başarı.
Çok güzel ve kaliteli bir ışık.

PLDRotunda2Üç katmanlı, 2850K lineer LED armatürler kubbeli tavanı aydınlatırken; dar direkli spotlight’lar duvarları ve sergi bölümlerini vurgulamayı amaçlıyor.
Fotoğraf: Steven Rosen

PLDRotunda3Aydınlatmalar kubbenin üst korniş çizgisi boyunca konumlandırıldı.
Fotoğraf: Jay Rosenblatt

PLDRotunda4Modellemeler, hedeflenen açılar boyunca aydınlatma kaynağına ve renk derecesine karar verilmesi için, tasarım sürecinin son derece önemli bir parçası oldu.
Fotoğraf: Steven Rosen

PLDRotunda5Rotundaya yönlendiren fuaye alanı
Fotoğraf: Jay Rosenblatt

PLDRotunda6Yeni aydınlatma yüksek ısı tayfı kalitesi ve parlama kontrolü sağlarken sadece 1,800W enerji harcıyor. Bu önceki sistemde 11,000W idi.
Fotoğraf: Jay Rosenblatt

PLDRotunda7Tavan kubbesinin karşısında ve tonozlarda yumuşak, hatta dolaylı bir aydınlatma katmanı oluşturmak için aydınlatma ekibi özel bir LED armatür serisi geliştirdi.
Fotoğraf: Jay Rosenblatt

Projeye katılanlar:

Proje: Rotunda for the Charters of Freedom, National Archives Museum, Washington, D.C. Girişimci: Available Light
İşveren: National Archives & Records Administration, Washington, D.C.
Müşteri: Luxam, Coral Gables, Fla.
Aydınlatma tasarımcıları: Available Light, Salem, Mass.
Ekip üyeleri: Steven Rosen, Cynthia Gernetzke, Rachel Miner
Fotoğrafçılar: Jay Rosenblatt Photography; Steven Rosen
Proje boyutu: 11,000 metre kare
Proje maliyeti: Açıklanmıyor
Aydınlatma maliyeti: 135,000 dolar (hardware)
Metre kare başına düşen watt: 0.19
Kod uyumu: Sergi aydınlatması serbestti
Üreticiler: Lumenpulse, Lutron, Prolume

İlk fotoğraf: Jay Rosenblatt

Haber: Elizabeth Donoff
Haber kaynağı: http://www.archlighting.com/cultural-projects/2014-al-design-awards—rotunda-for-the-charters-of-freedom-national-archives-museum_o.aspx?dfpzone=general

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir