Close

20/06/2014

Memorial to the Victims of Violence Projesi

 

PLDIALDExcellenceMemorial331. IALD ödülleri kapsamında Memorial To The Victims of Violence (Şiddet Kurbanları Anıtı) projesi Excellence (Mükemmellik) ödülüne layık görüldü.

The Memorial to the Victims of Violence projesi, Meksika’da devam eden “şiddet” sonucu politik ve sosyal karmaşaya dikkat çekmek için yaratıldı. Proje; bazıları yıpranmış bazıları yansıtıcı, bir su aynasına yerleştirilmiş çelik tabakalardan oluşuyor. Işık bu mimari ögeleri, şu anda maddiyatta var olmayan ancak kişisel ya da toplumsal hafızamızda daima var olacak bir alegoriyle tercüme etmeye yardımcı oluyor.

PLDIALDExcellenceMemorial1Jüri üyelerinden biri proje hakkında şu yorumda bulunuyor: “Aydınlatma tasarımının profesyonel bakış açısı ziyaretçiyi yönlendiriyor ve rehberlik ediyor. Ayrıca anıtın mesajını da pekiştiriyor. Gün ışığı çekilmeye başladığında odak kuvvetleniyor, formların arasına giriyor ve ışık kullanımı ile mesaj veriyor.”

Gömme lineer LED’ler ziyaretçilere rehberlik ediyor ve uzamsal yönlendirme için bir güvenlik ölçütü olarak hizmet ediyor. Daha sembolik olarak, bu gezinti yeri derin bir yansımanın içindeki rehber gibi davranıyor. Bu projede ışık simyanın içinde çalışıyor, manzara, ses, kumaş ve hatta kokuyla eriyor. Aydınlatma tasarımı sessizliği etkiliyor, mekâna pasifik etkisi veriyor.

Bu ışığın altında materyaller ziyaretçiyle diyaloğa giriyor: Eskimiş tabakalardaki pas zamanın geçişi ve geçmişimizden gelen yaralarımız hakkında konuşuyor. Suyun üzerindeki yanan ögeler, şu anımızı yansıtmak ve düşünmek için dikkatimizi çekiyor. Işığın ve yansıtıcı tabakaların kesişimi sonsuz bir etki yaratıyor ve gümüş çizgiye sahip bir geleceği temsil ediyor.

PLDIALDExcellenceMemorial2Bir diğer jüri üyesi projeyi şöyle tanımlıyor: “ Işık heykelinin ve tutkunun şiirsel entegrasyonu”

Metal tabakalar ışık projektörleriyle çiziliyor ve zarif silüetler yaratıyor. Bu somut tabakalar, boşluklar arasındaki belirsizlik ve suyun yansıması, maddiyatı yokluğa taşıyan bir mekanizma olarak kullanılıyor. Yitirilen yaşamlar, süregelen çatışmanın kayıpları, bu yokluğu vurgulamak için yakılan “ışıkla” hatırlanıyor.

MEMORIAL TO THE VICTIMS OF VIOLENCE
CHAPULTEPEC PARK, MEKSİKA

Projeye katılanlar:

Aydınlatma tasarımı:

Gustavo Avilés IALD
Anna Sbokou, Junior Associate IALD
Juan Carlos Martinez, Associate IALD

Lighteam

Mimari:

Gaeta Springall Architects

Fotoğraf:

© Sandra Perez Nieto

 

Haber Kaynağı: http://ialdawards2014.conferencespot.org/awards-at-a-glance/007-memorial-to-the-victims-of-violence-1.1128849

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir