Close

29/08/2014

Müziğe cevap veren bir aydınlatma enstelasyonu: Arboreal Lightning

PLDAtmos1Bir dizi müzikal performans geliştirmek adına Atmos Stüdyo, ağacı andıran, interaktif LED’lerden oluşan bir ağ dizayn etti ve bunun enstelasyonunu gerçekleştirdi.
Londra’da Camden Roundhouse Venue’de gerçekleşen “Arboreal” isimli enstelasyonun aydınlatılmış formu, ses girişine tepki veriyor ve her gösteride dinamik bir aydınlatma etkinliği üretiyor. Proje aynı zamanda, dört gün boyunca sürecek olan “Reverb Festival of Contemporary Classical Music” (Çağdaş Klasik Müziğin Yeniden Yorumlanması) festivalinde teknolojik yenilikleri göstermek adına kullanılacak. Bu enstelasyon müzisyen Imogen Heap’in bir yıllık dünya turunda da bütünleyici teknoloji olarak gösterilecek.

PLDAtmos2

“Arboreal” aydınlatma, sadece sesleri aydınlatma efektlerine dönüştürmüyor aynı zamanda mekânın uzamsal niteliklerini de yeniden tanımlıyor. Karanlıkta LED iplikçiklerinin düzenlemeleri, Rounhouse’un hacmini ve mimari özelliklerini maskeliyor. Böylelikle ses ve aydınlatma ile tanımlanan yeni bir atmosfer yaratılıyor.

PLDAtmos4Proje mekânın uzamsal niteliklerini yeniden tanımlıyor.

Roundhouse’un yapısal düzeninden etkilenilerek aydınlatılmış ağaç gövdesi, 24 dikey LED iplikçiğinden oluşturulmuş ve toplam uzunluğu 1.500 metre. Ayrıca bu LED ağaç gövdesi 4.800 piksel düğümü içeriyor. Mekânın tavanına ulaşana kadar bu ışık iplikçikleri paralel olarak bir kontür çiziyor. Sonra bir noktada iplikçikler kirişler boyunca yayılabilmek için çözülüyorlar. Bu durum sadece sahne ve performansı yapan kişiye değil tüm mekâna odaklanılan bir görünüş yaratıyor.

PLDAtmos5“Arboreal” aydınlatma Imogen Heap’in performansını bütünlüyor.

PLDAtmos6

PLDAtmos7Ağaç gövdesi formu 24 dikey LED iplikçiğinden oluşuyor.

PLDAtmos8Kontürler yukarı yükseldikçe titremeye başlıyor.

PLDAtmos9

PLDAtmos10LED iplikçikler, tavana ulaştıklarında, tüm mekânın tavanına yayılmak için çözülüyorlar.

Projeye katılanlar:

Tasarım: Atmos Studio (Alex Haw, Alexia Michael, Alice Michael, Christian Erl, Flora Martinet, Kurtis Risi, Natalie Chelliah)
Software tasarımı: Adam Stark
LED tedarikçisi: Architainment (Paul Rees)
CNC dolaşımı: The Cutting Room (Mark Durey, Garry)
Mikrofonlar: Sennheiser (Dave Wooster, Phil Cummings, Alan March)
Web sitesi desteği: Fluency (Sinead Mac Manus, Edil Samatar)
Teknik destek: John Nussey
Mekân + fabrikasyon desteği: Makerversity
Esin kaynağı: Imogen Heap
Fabrikasyon: Brilliant Volunteers (Alex Mayhook, Ana-Andrea Soria-alo, Ana Maria Dumitru, Ana Tam, Anke Weber, Ben Kitchin, Clare Dallimore, Cristina Militaru, Cody Law, Daria lanz, Ditte Blohm, Donia Chiselita, Edil Samatar, Elena Capodarca, Elinor Wood, Elle Phan, Emma Kilday, Emma Fayers, Emilia Li, Fatima Raza, Francesco Montaguti, Fungai Marima, Gary Nash, Hannah Chelliah, Harish Persad, Hemant Kumar, İmogen Wall, Ishwariya Rajmohan, Javier Lorentes, Jay Stone, Joshua Berry, Karina Hartnett, Kok Tew, Lizzie Downes, Luisa Fernanda, Marie-Claire Rodriguez, Margot Lombaert, Martina Grilli, Michal Mojduszka, Mohamed Jacobo, Myrto Tzortzi, Natalia Fludra, Nicola Agresta, Rashmir Balasubramaniam, Sidi Lemine, Sinead Mac Manus, Susan Fan, Tanaka Mazivanhanga, Tina Mccloskey, Valeriu Marta-Becour, Vanessa Caradonna, Yasmin Metz-Johnson)

Fotoğraflar: © Jonathan Perugia
Tüm resimler için Atmos stüdyoya teşekkürler. 

Haber kaynağı: http://www.designboom.com/design/atmos-studio-roundhouse-arboreal-lightning-08-24-2014/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir