Close

18/09/2014

Harikalar gecesi: Blue Hour Enstelasyonu

PLDBlueHour
Blue Hour yani Mavi Saat, etrafındaki insanların hareketine tepki veren 10 ışık kulesinden oluşan interaktif bir aydınlatma enstelasyonu.

Yeni Amerikan Sokak Sanatı tarafından gerçekleştirilen bu enstelasyonu deneyimleyen katılımcılardan biri hissettiklerini şöyle anlatıyor:

“Gece Roosevelt Plaza Parkı’nda yürüyorsunuz ve sonsuzluğu çağrıştıran mavi bir parlaklık görüyorsunuz. Bu merakınızı cezbediyor ve araştırmaya başlıyorsunuz. Sonra dinlendirici mavi ışıktan oluşan devasa bir küp buluyorsunuz ve fark ediyorsunuz ki hareket bu ışık kütlesinde kromatik değişime neden oluyor. Sırrı keşfettiğiniz andan itibaren ise, ışıklar ormanında dans eden yabancılar ve hareketle parıldayan manzara sayesinde, yürüyüşünüz adeta harikalar gecesine dönüşüyor.

Teknik detaylar:

Çalışma gerçekleştirilirken RGB LED şeritler, mükemmel ışık yayan standart konteynerler olan “IBC” kılıflarının içine yerleştirilmiş. Hareket sensörleri ışıkların katılımcının hareketine tepki vermelerini sağlarken aynı zamanda renklerinin değişimine de neden oluyor. Katılımcılar kuleler boyunca hareket edebiliyor ve böylece küçük hareketlerin bile nasıl mükemmel ışık parlaklıkları ortaya çıkardığı görülüyor.

http://www.newamericanpublicart.com

Haber kaynağı: http://www.illumni.co/blue-hour-interactive-lighting-installation-by-new-american-public-art/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir