Close

05/08/2014

Bir dilek dileyin: Crystal Fireworks of Wishes enstelasyonu

 

TeamLab1Japon sanat topluluğu teamLab tarafından akıllı telefonlardan kontrol edilebilen kristal fişek formunda yeni bir enstelasyon yaratıldı.

Crystal Fireworks of Wishes (Dileklerin Kristal Fişekleri) isimli çalışma 7 Eylül’e kadar Japonya, Toyama’daki Future City Favore Favore Hall’de görülebilecek. Proje, Universe of Water Particles serileri ve Ultra Subjective Spaceexhibition’da da gördüğümüz; teamLab’in nefes kesici ışık sanatını içeriyor.

TeamLab2

Enstelasyonun temel yapısı; bir araya gelerek devasa bir küp formu oluşturan asılı ışık dizilerinden oluşuyor. Ziyaretçiler, bu sanat çalışması için özel olarak yaratılan bir uygulamayı kullandıklarında ışıklar devasa kürelerin içinde patlıyor. Galeri ziyaretçileri, telefonları üzerinden fişeğin rengini, şeklini seçiyor ve düğmeye basıyor. Tam da o anda ince bir ışık izi kübe doğru yükseliyor, titreyerek sönüyor ve sonra adeta bir havai fişek gösterisi ortaya çıkıyor. Bu interaktif çalışmaya ışık fişeği ile senkronize çalan ses efekti de eşlik ediyor ve neredeyse “ateşsiz yanabilen fişekler” illüzyonunu yaratıyor.

PLDMomentFactory6

Yapılan açıklamalara göre; ziyaretçiler fişeği yakmadan önce bir dilek tutmaları konusunda teşvik ediliyor. Ancak dürüst olmak gerekirse bu kadar muhteşem bir dijital patlamayı parmaklarınızın ucuyla gerçekleştirebiliyorken daha fazla ne dileyebilirsiniz ki?

Haber kaynağı: http://thecreatorsproject.vice.com/blog/light-installation-lets-you-ignite-crystal-fireworks-with-your-smartphone

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir