Close

28/04/2014

Fujiko Namaya’nın “puslu” enstelasyonu

PLDFujiko1

 1949’da mimar Philips Johnson tarafından tasarlanan ünlü bir cam ev, 1 Mayıs’tan itibaren Japon sanatçı Fujiko Nakaya tarafından sahnelenen enstelasyonun parçası olarak bir sis katmanı tarafından adeta yutulacak.

PLDFujiko3

Transparan yapı kaybolmak üzere beliriyor ve sadece sis dağıldığında tekrar görülebiliyor.

“Veil” (peçe) isimli çalışma, mevkiye özgü tarihsel yapıyla birleşen tek proje. Proje USA, Connecticut’a bakan vadinin geniş burnunu kaplamış durumda. Saat başı yaklaşık 10 dakikada bir, puslu duman levhası bir görünüyor bir kayboluyor. Tek parça transparan malikâne sadece sis çözüldüğünde tekrar görüş alanına giriyor. Binanın içinde yer alan “dışarıda olma” hissi bu bulutlu sihirlerle geçici olarak engelleniyor. Bu opak atmosfer binanın ekstrem saydamlığıyla ve onu zamansızlığına övgüde bulunan geçici efektlerle buluşuyor.

PLDFujiko2

 Sis heykeli binanın ekstrem transparanlığıyla buluşuyor.

Çalışmada; farklı sıcaklıklar, nem gibi, değişen rüzgar desenleri de “Veil” ve sarmaladığı binanın arasındaki değişimi devamlı olarak etkiliyor. Yüksek basınçta pompalanan taze su dinamik ve değişen şartlardaki bir atmosferi ortaya çıkarıyor. Nakaya bu efekti şöyle tanımlıyor: “Sis sürekli olarak kendi çevresine cevap veriyor, atmosferin özelliklerini ortaya çıkarıyor ve aynı zamanda gizliyor. Sis görünen şeyleri görünmez kılıyor ve -rüzgar gibi- görünmez şeyleri görünür hale getiriyor. 30 Kasım 2014’e kadar görülebilecek olan bu sergi camdan evin 65. yıl dönümüne de denk geliyor.

PLDFujiko4

Binanın içinde yer alan, “dışarıda olma” hissi dumanlı sihirlerle geçici olarak engelleniyor.


Fotoğraflar:
Richard Barnes 2014

Haber Kaynağı: http://www.designboom.com/art/fujiko-nakaya-wraps-the-glass-house-in-a-veil-of-dense-fog/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir