Close

21/08/2014

Lazerle çalışan kule dilekleri evrene gönderiyor!

PLDDilekKulesi1
Geçen ay, bir sanatçı topluluğu olan MySquare’in, Berlin’deki Fusion Fesrival’de Yoko Ono’nun 1996’daki çalışmasının 21. yüzyıl versiyonu olan “Wish Tree” (Dilek Ağacı) enstelasyonu sergilenmişti. Bu çalışma ile MySquare’in sanatçıları yaşayan bir ağacı LED’ler ve lazerlerle elden geçiriyordu. Sanatçılar, festival ziyaretçilerinden bir an için nefeslerini tutmalarını ve ağacın üzerinde bir dilek dilemelerini, düğmeye basmalarını, sonra da dileklerini göğe yollamalarını istiyorlardı. Geçen hafta Portegiz’de gerçekleşen BOOM Festival’de ise MySquare bu dilek enstelasyonunu Wish Tower (Dilek Kulesi) çalışmasıyla daha da ilerletti.

PLDDilekKulesi2
MySquare’den François Moncarey, enstelasyonlarıyla ilgili şunları ifade ediyor: “Dilek Kulesi, Dilek Ağacı’nın doğal evrimleşmesi. Biz doğal bir kesişim noktası yaratmak ve görünmez olanı görünür kılmak istedik.” Başka bir değişle, festivalin açılışında kalabalıklar, içselleştirilmiş dileklerini, Portekiz’in göklerine roketlenmiş coşkulu ışık pırıltılarına dünüştürebilecek.

PLDDilekKulesi3
Dilek Ağacı’na benzer olarak enstelasyon dört basit süreci içeriyor: 1) Ziyaretçiler dileklerini imgeliyor. 2) Düğmeye basıyorlar. 3) Dilekleri ışık üzerinden kulenin en üstüne ulaşıyor. 4) Festivalde herkesin gözü önünde dilekleri lazer pırıltılarıyla evrene gönderiliyor.

PLDDilekKulesi4
Kulenin herhangi bir dileğin gerçekleşmesine vesile olup olmadığıyla ilgili herhangi bir bildirim olmasa da ilk defa BOOM’u izlemeye gelen ziyaretçilerden bazılarının bu sıcak gösteride dileklerinin gerçekleşmesini gönülden dilediklerini tahmin edebiliyoruz.

PLDDilekKulesi5

Haber kaynağı: http://thecreatorsproject.vice.com/en_au/blog/laser-powered-tower-shoots-wishes-into-the-cosmos

 

Fotoğraflar: MySquare

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir