Close

27/12/2016

Sanal gerçeklik, ses ve müzik: Collide Dijital Sanat Enstalasyonu

Sinestezi ve terk etme, Collide isimli yeni dijital sanat enstelasyonunun temelini şekillendiriyor. Bu hisleri iletmek için Stüdyo Omformative, kaydedilmiş hareket verisini aldı, onu sürreal animasyonlara ve sese dönüştürdü. Görseller için ise çeşitli dans türlerini içeren arşivlerden araştırma yaptılar ve hareketleri renge, forma dönüştürdüler. Ayrıca onları her zamanki alansal kısıtlamalarından da soyutladılar.

Ses, üç çello sanatçısı için parçayı besteleyen, sanal gerçekliği onların skorlarını ölçmek için kullanan Kling Klang Klong tarafından tasarlandı. VR gözlükleri, çello sanatçılarını sürreal animasyonların içine sokmaya olanak tanıdı. Çello sanatçıları, Kling Klang Kling tarafından yaratılmış açık bir besteyi takip etti ve onu daha iyi hale getirmek için de görselleri kullandılar. Sonuç olarak ortaya çıkan ses kayıt edildi, işlendi ve final enstalasyonu için kullanıldı.

Stüdyo Omformative bu özel çalışmaya dair şu açıklamalarda bulundu: “Müzisyenlerin görsel ve akustik gerçekliklerini ayırarak onların, aynı fiziksel oda içinde enstrümanlarını çalarlarken, farklı görsel dünyalarda izole edilmeleri sağlandı. Görsel olarak müzisyenler animasyonların formatı sayesinde ayırıldılar. Ancak yine de, odada duyulabilen toplu sese bağlı kaldılar. İşte böylelikle o anda, kompozisyonel performans için yeni ve yenilikçi bir format oluşturulabildi.”

Ortaya çıkan beste, San Francisco’daki Dolby Laboratuvarları’nda yaklaşık 19 metrelik bir dijital şerit ekran üzerinde gösterildi. Tasarımcılar ise çalışmalarına dair şu yorumlarda bulundular: “Parçanın yenilikçi görsel dili, mekan içinde hareket eden bir insanın fiziksel form deneyimini yansıtıyor. Görsel materyal, bir kişinin vücudunu kullandığı atomsal düzeyde; moleküllerin yer değiştirmesi olarak algılanabilir. Bu somut deneyimi görselleştirmek, izleyicilerin vücutsal bir perspektiften enstalasyonla ilişki kurabilecekleri bir çeşit iç gözlem merceği sağlıyor.”

Fotoğraflar: Omformative
Haber kaynağı:
http://thecreatorsproject.vice.com/blog/vr-cello-synesthesia-experience-motion-data

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir