Close

22 April 2015

Doğanın insanla uyumu: “Harmony”

HarmonyJapon yemek kültürünün kökenini şekillendiren pirinç tarlalarıdır. Nehir havzalarında, pirinçler orta ya da yüksek farklı seviyelerde büyür ve gelişirler. İşte denizler ve dağlarla örtülü Japonya’nın karakteristik özelliklerinden bu pirinç tarlaları Harmony isimli dijital interaktif enstalasyonda bir odaya yansıtıldı.

Pirinçlerin bu havzalarda farklı yüksekliklerde büyümesi, insan ve doğa arasındaki uyum gibi bu farklı yükseklikleri de gösterebilmek için sergi alanı pirinç yataklarına benzer ekranlarla donatıldı. Bu ekranlar, dizden bel hizasına kadar, birbirinden farklı yüksekliklerde yerleştirildi. Böylelikle interaktif yansıtma alanı birçok yükseklikte ve yönde sonsuza kadar yayılıyormuş hissi uyandırdı.

Yansıtılan imgeler ziyaretçilerin hareketleriyle değişim gösteriyor. Bu interaktif sanat enstalasyonu ziyaretçilere bir pirinç havzasında ilerliyorlarmış gibi hissettiriyor. Etrafta dolaştıkça Japonya’da yılın belli bir bölümünü temsil eden bu doğa olayını deneyimliyorlar.

Expo Milano 2015 kapsamında serilenen Harmony, 31 Ekim’e kadar görülebilecek.

Proje: teamLab, 2015, İnteraktif Dijital Enstalasyon, Ses: Hideaki Takahashi

Haber kaynağı: http://www.team-lab.net/en/all/other/harmony.html

Website | + posts

pldturkiye.com, 2005 yılında yayın hayatına başlayan PLD Türkiye dergisinin resmi sitesidir. Amacı mimari aydınlatma tasarımı kültürünün gelişmesi için ışıkla ilgili tüm haber, proje, etkinlik, iş olanağı, ürün ve firmalara yer vermektir. 2018 yılı itibariyle, PLD Türkiye dergisi basılı olarak yayınlanmamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *