Close

29/04/2014

Sanatçı Philip K Smith’ten 3 aynalı yansıtma alanı


PLD_phillipksmith.1Amerikalı sanatçı Philip K. Smith, dağlarla çevrili bir manzaraya sahip olan Indio, Kaliforniya’da “yansıtma alanı” kurdu. Sanatçının bugüne kadar yaptığı en büyük enstelasyon olan çalışma bu yılın Coachella müzik festivalinde iki haftada 200.000’in üzerinde insan tarafından deneyimlendi.

PLD_phillipksmith.2Yeni çalışma, parlayan ışıldamalardan ve aynalanmış yüzeylerden yapılmış bağımsız beş büyük ölçekteki birimleri içeriyor. Anıtsal parçalar sanatçının daha önceki aydınlatma çalışması olan “lucid stead” in bir yansıması gibi. Designboom tarafından yine burada gösterilen lucid stead’teki teori, optikler, algılama, skala ve teknoloji şimdiki çalışmayla adeta kesişiyor.

PLD_Phillipksmith.3

Çalışma Coachella müzik festivalinde mevkilendirildi

Bağımsız birimler parıldayan ışıldama ve aynalanmış yüzeyler tarafından şekillendiriliyor. Nesnelerin geniş düzlükte yayılan 100 metre çapındaki serileri, gündüz monolitik yansıtıcı kitleler toprağın, gökyüzünün prizmaları, yeşillik ve çevre tarafından sarılmış. Geceleri ise bu seriler yansıma boyunca harmanlanmış ve katmanlanmış geniş ışık alanlarına dönüşüyor. Alanlar derhal hem sonsuz hem de sınırlı olmaya başlıyor. Bu arada tonlar itiyor ve çekiyor, saf bir rengin içinde etrafı doyuruyor, eritiyor…

PLD_phillipksmith.4

Aynalanmış kitlelerin içinden renklendirilmiş ışık yansıtılıyor

PLD_phillipksmith.5California manzarasının içinde gün batımı

PLD_phillipksmith.6Gün batımını aynalamak

PLD_phillipksmith.7

PLD_phillipksmith.8Ayna katmanları üzerine katmanlar

 

PLD_phillipksmith.9Geceleyin aydınlatılmış renk

Fotoğraflar: Lance Gerber/Royale Projects: Contemporary Art

Haber Kaynağı: http://www.designboom.com/art/phillip-k-smith-iii-mirrors-reflection-field-coachella-04-24-2014/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir